CHP lideri Kılıçdaroğlu, iktidara sordu: O dolarları kim aldı?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP iktidarına ekonomi politikaları üzerinden yüklendi. Son faiz artışına dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “Madem faizin artacağını biliyordun 128 milyar doları kime sattın? Benim bildiğim manav, kasap, işsiz, öğretmen, emekli almadı. 128 milyar doları kim aldı?” dedi. Partisinin grup toplantısında konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

DEVLETİN DİNİ ADALETTİR

“Devletin dini adalettir. Adaleti sağlayacak olan kurumlardır. Örneğin bir vali devlet adına konuşabilir. Devleti temsil eder bulunduğu yerde. Vali sıcak siyasetin içine girmez. Valilik makamı sıradan bir makam değildir. Diyarbakır valimiz bir açıklama yapıyor. “Mesele işsizlik değil, iş beğenmemezliktir. İş var” diyor. Pes. Diyarbakır Valisi’nin bu açıklaması devlet adamlığına yakışmaz. Gebze’de işçiler işten atıldı, bir kısmı da ücretsiz izne çıkarıldı. Hak arıyorlar. Ankara’ya gelmelerine polis engel oluyor. Anayasa açıkça çiğneniyor. Bu insanlar iş istiyor, hak istiyor ama sen şiddet uyguluyorsun. İnsana saygı duymak zorundayız.”

ALMANYA VE İTALYA’YI KINADI

“Bir gemimiz, uluslararası sularda durdurularak hukuksuz yere arandı. Ne oluyor Allah aşkına? Mavi Marmara’da da aynısı oldu. Almanya’yı da İtalya’yı da bizim gemimize uluslararası sularda yaptıkları baskı dolayısıyla kınıyoruz. Hükümetten bu konuda çok açık ve çok net bir yanıt bekliyoruz.”

5 MASKEYİ DAĞITMAKTAN ACİZLER

“5 maskeyi dağıtmaktan aciz olan iktidar ben Türkiye’nin sorunlarını çözeceğim diyor. Yapamazsın, sende böyle bir irade yok. Akşam saat 20 ile sabah saat 10 arasında Covid bulaşır diye sınırlama getiriyor. Sabah saat 10 ile akşam saat 20 arasında Covid terbiye edilmiş diye sınırlama kalkıyor. Bütün dünya bize gülüyor böyle önlem mi olur?”

BİLİM KURULU ÜYELERİNE SESLENDİ: ORADA NE İŞİNİZ VAR?

“Bilim Kurulu üyelerine sesleniyorum: Hepiniz okumuş yazmış akademik kadro içinde olan profesörlersiniz. Aranızdan bir sözcü seçip Covid konusunda şu önlemler alınmalı demediniz diyemediniz, çünkü siyasi iktidar size izin vermedi. O zaman orada ne işiniz var! Eğer cümleye sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı ile başlıyorsa orada bilim mi olur? Erdoğan sağlık çalışanı mı, profesör mü?”

DÜKKANINI KAPATAN ESNAF NEYLE GEÇİNECEK?

“Esnafa diyorsun dükkanı kapat. Tamam kapatalım, neyle geçineceğiz. Diğer devletler de kapat diyor ama oranın kirasını devlet ödüyor, çalışana asgari ücret ödüyor. Hijyen ürünlerinde KDV yüzde 18, uçakla seyahate KDV düşüyor çünkü oraya Covid girmez. Gerçek ölüm rakamları açıklanırsa devletin itibarı sarsılırmış. Yalan söyleyen devletin itibarı mı olur? Göstermelik rakamları açıklarsanız dünya size güler. 155 bin tekel bayi var, bunlar kapatacaklar. Gece çalışma ruhsatı olan binlerce bakkal var, bunlar kapatacaklar. Bunların parasını kim ödeyecek? Sadece esnafın üzerinden tedbir alIrsanız bu işin üstesinden gelemezsiniz. Bunlara acil destek olunması lazım.”

TEFECİLER ŞAHLANDI

“Faizi artıracaklar demiştim, artırdılar. Faiz şaha kalktı. Bütün bunların tamamı tefeciler içinmiş. Çaktırmadan kredi kartlarına uygulanan faizi de arttırdılar. Kredi kartını memur kullanır, esnaf kullanır, vatandaş kullanır. Niye faiz arttırıyorsun? Çünkü faiz lobilerinin önünde diz çökmek zorunda kaldılar. Türkiye’yi getirdikleri nokta ne yazık ki budur. Madem ki diz çöktün şunları sorayım: Madem faizin artacağını biliyordun 128 milyar doları kime sattın? Benim bildiğim manav, kasap, işsiz, öğretmen, emekli almadı. 128 milyar doları kim aldı?”

EKONOMİ PİK YAPTIYSA ACI REÇETE NEYİN NESİ?

“Neden Merkez Bankası Başkanı’nı bir sürü hakaretlere ederek görevden aldın? 20 gün önce ekonomi pik yaptı demiştin. Acı reçeteyi niye uygulayacaksın? Biz faiz baronlarına karşı kurtuluş mücadelesi veriyoruz demiştin. 20 günde ne değişti? Enflasyonu azdırmak için faizi neden yükselttin? Türkiye yönetilmiyor. 5 maskeyi dağıtmaktan aciz olan Türkiye’yi yönetemez.”

BU KATARLILARLA NE İŞİ VAR BUNLARIN?

“Futbol kulüplerinin maçları var. Katarlı firma ihaleyi kazandı. Sözleşme yapıldı, kurda artış olunca Katarlı firma ‘Ben para ödemem’ dedi. Hükümet bununla masaya oturdu, 90 milyon dolarını siliyorum 500 milyon doların dedi. Bir de dolar ne olur ne olmaz, sabit tutalım 5.80’de dedi. Bu Katarlılarla ne işleri var bunların? Esnafına vermezsin, çiftçine vermezsin ama gelince bir kalemde 90 milyon dolardan vazgeçersin. Köprüden geçen, uçağa binen, onlara dokunmuyorsun. Neden?”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin