Cezaevlerinde Kovid19’dan toplu ölüm mü bekleniyor? Gergerlioğlu uyardı: 7 kişilik koğuşlarda 39 kişi var

HABER | İLKER DOĞAN

İnsan Hakları Savunucusu HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Silivri Cezaevi’nde yatan 8 tutuklunun Kovid-19 sebebiyle yoğun bakıma kaldırıldığını duyurdu. Gergerlioğlu, 191 tutuklunun da enfekte olduğunu söyledi.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, daha vahim bir bilgi verdi. 7 kişilik koğuşların kimisine 39 kimisine 45 kişinin doldurulduğunun altını çizdi. ”Gergerlioğlu, ”Durum kritikleşiyor. Hesap verilemez hale ilerliyor..! SİLİVRİ Cezaevi’nde 8 kişi Corona’dan yoğun bakıma kaldırıldığı, 191 kişiye de virüs bulaştığı iddiaları var 7 kişilik koğuşların kimisinde 39, kimisinde 45 kişi kalıyor Bu ortamda virüs son hızla yayılır..” ifadelerini kullandı.

Türkiye’deki cezaevlerinde koronavirüs vakalarının arttığı yönündeki haberler korkunç hal almaya başladı. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Silivri Ceza İnfaz Kurumunda 44 tutukluda koronavirüs tespit edildiğini kabul etmesinin ardından konunun çok daha ciddi olduğu belirtiliyor.

İddialara göre, cezaevleri arasında ‘virüs’ transferi yapılıyor. Hastaneye sevk edilen ve Kovid-19 testi pozitif çıkan tutuklular ilaç verilerek kalabalık koğuşlara geri gönderiliyor. Avukatları ve e-devlet aracılığıyla yakınlarının Koronavirüs kaptığını öğrenen tutuklu yakınları infial halinde. Adalalet Bakanlığı, AYM ve hükümete çağrıda bulunan tutuklu yakınları yetkilileri önlem almaya çağırıyor.

Silivri dışında önceki gün sevk yasağına rağmen Bandırma’dan Şakran Cezaevi’ne apar topar gönderilen 30 tutuklunun ikisinin Kovid-19 testinin pozitif çıktığı öğrenildi. İnsan Hakları Aktivisti CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Adalet Bakanlığı’na tepki gösterdi: “Cezaevlerinden #covid19 pandemisi döneminde değil diğer zamanlarda da tespit ettiğiniz şikayetler alıyorduk. Samsun, Konya, Buca, Silivri cezaevlerinde onlarca covid19 pozitif vakaları yaşanmışken, olası büyük bir kırımın önüne geçmek için daha ne bekliyorsunuz?

BAŞSAVCILIK: SİLİVRİ’DE 44 VAKA TESPİT EDİLDİ

 Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Silivri Cezaevinde 44 mahpusta koronavirüs tespit edildiğini önceki gün kabul etti. Açıklamada, Silivri Ceza İnfaz Kurumu 7 numaralı L tipi Cezaevinde koronavirüs belirtileri gözlemlenen ve sağlık kurumuna sevk edilen 2 mahpusun Kovid-19 testlerinin pozitif çıktığı belirtildi. 2 mahpusla temasta olduğu değerlendirilen tutuklular üzerinde filyasyon çalışması yapıldığı belirtilen açıklamada, yapılan testlerde 42 kişide daha koronavirüs tespit edildiği ifade edildi. Kovid-19 tanısı konulan 44 mahpusun genel sağlık durumlarının iyi olduğu savunulan açıklamada ailelere bilgi verildiği belirtildi. Ancak tutuklu yakınları bilgi alamadıklarını anlatıyor.

TEKRAR AYNI KOĞUŞA GÖNDERİLDİLER

Cezaevi yönetimleri virüsün hızlı yayılması için gereken her şeyi yapıyor! İddiaya göre testleri pozitif olan tutuklular tek kişilik odalarda izole edilmesi gerekirken aynı koğuşa geri götürüldü. Koğuşlarda kalan diğer tutukluların enfekte olmaması için hiçbir neden yok! Yemeklerin kısıtlı geldiği ve tutukluların bağışıklık sisteminin zayıfladığı dönemde yapılan bu uygulama toplu ölümlere davetiye çıkarmak anlamına geliyor.

GERGERLİOĞLU: GÜNLERDİR SÖYLÜYORUZ!

Ömer Faruk Gergerlioğlu, Başsavcılığın açıklamasına tepkisini, “Kaç gündür söylediğimizi, sorduğumuzu nihayet kabul etmişler. Peki bu kadar hastanın, vaka (+) olan bir yerin sonu ne olacak, kaç ölü çıkacak?” diyerek gösterdi. Mahpus yakınlarının tedirgin olduğunu anlatan Gergerlioğlu, “Silivri 7 B 10 koğuşundan Ali Ç… Kovid-19 testi pozitif çıkanlardan birisi. Cezaevine hiçbir şekilde ulaşamıyoruz, telefonlarımıza cevap vermiyorlar. Ne durumdalar iyiler mi ilaçları verildi mi bilmiyoruz.” ifadelerini kullandı.

SEZGİN TANRIKULU: NEYİ BEKLİYORSUNUZ?

İnsan Hakları Aktivisti ve CHP İstanbul Milletvekili Sesgin Tanrıkulu da skandala tepkisini sosyal medyada yayınladığı videolu mesajıyla gösterdi. Tanrıkulu, “Cezaevlerinden #covid19 pandemisi döneminde değil diğer zamanlarda da tespit ettiğiniz şikayetler alıyorduk. Samsun, Konya, Buca, Silivri cezaevlerinde onlarca covid19+ vakaları yaşanmışken, olası büyük bir kırımın önüne geçmek için daha ne bekliyorsunuz?” diye konuştu.

CEZAEVLERİ ARASI VİRÜS NAKLİYATI

Bu arada cezaevleri arası virüs nakliyatı da başladı! Önceki gün sevk yasağına rağmen Bandırma’dan Şakran’a apar topar gönderilen 30 tutuklunun ikisinin Kovid-19 testinin pozitif çıktığı öğrenildi. Yaşananlara tepkisini, “Şu amatörlüğe bakın..!” sözleriyle gösteren  Ömer Faruk Gergerlioğlu, diğer tutukluların sonuçlarının ise beklendiğini belirtti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin