Cezaevinde ‘Risale’ dışında kitap okumadığı gerekçesiyle denetimli serbestlik hakkı reddedildi

Kütahya E Tipi Cezaevi’ndeki bir mahpusun cezaevi kütüphanesinden 6 ay boyunca Risale-i Nur Külliyatı dışında kitap okumaması gerekçesiyle denetimli serbestlik hakkı elinden alındı.

Denetimli serbestlik ve koşullu salıverilme süreleri geldiği için tahliye bekleyenlere cezaevi gözlem kurulları keyfi ret kararı vermesi tepkilere neden oluyor.

Cezaevlerinde ihmal ve koronavirüs salgını nedeniyle onlarca mahkûm hayatını kaybederken cezaevi yönetimlerinin mahpusları hukuksuzca cezaevinde tutarak ‘hürriyeti tahdit suçu işlemesinin son örneği Kütahya E Tipi Kapalı Cezaevi’nde yaşandı.

Kütahya E Tipi Cezaevi’ndeki bir mahpusun cezaevi kütüphanesinden 6 ay boyunca Risale-i Nur Külliyatı dışında bir kitap okumaması gerekçe gösterilerek denetimli serbestlik hakkı hukuksuzca reddedildi.

Gazeteci Sevinç Özarslan Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ‘‘Kütahya E Tipi’nde bir mahpusun denetimli hakkının reddedilme gerekçesi: “6 boyunca kütüphaneden risaleden başka kitap almamışsın, hala örgütle bağın var.” Madem örgüt kitabı kütüphanede ne işi var? Hak yemek bu kadar kolay mı? @adalet_bakanlik’’ ifadelerini kullandı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin