Cezaevinde Kürtçe konuşmaya ‘yasak’

Yozgat 2 Nolu Kapalı Cezaevi’nde bulunan tutsak Abdulhafız Kurt’un dün ailesiyle yaptığı telefon görüşmesi “Kürtçe konuştuğu” gerekçesiyle kesildi.

Abdulhafız’ın 4 buçuk yıldır cezaevinde olduğunu ve 3 hafta önce Yozgat 1 Nolu Cezaevi’nden yeni yapılan Yozgat 2 Nolu cezaevine götürüldüğünü belirten kardeşi Merve Kurt, yeni yapılan cezaevinde kardeşine “Kürtçe konuşmanın yasak olduğunu” söylediklerini belirtti. 

Cezaevi yönetimine göre Kürtçe ‘anlaşılmayan dil’

Jinnews’in aktardığı habere göre, Kürtçenin cezaevi yönetimi tarafından yasaklanmasına karşı Abdulhafız’ın cezaevi yönetimine dilekçe verdiği ama dilekçesine 3 haftadır cevap verilmediği bilgisini paylaşan Merve, “Kardeşim dün babamla Kürtçe konuşurken telefon kesildi. Sonra bizi aradı. Kürtçe konuştuğum için telefonu kesiyorlar. Ben konuşmayacağım dedi. Gardiyanı aradım. Gardiyan; ‘bunun yalnızca Kürtçeye özgü değil anlaşılamayan diller’ için geçerli olduğunu belirtti. Kardeşim de ‘haftaya da böyle bir durum olursa biz telefona çıkmayacağız’ dedi” ifadelerini kullandı.

‘Anne ve babam Türkçe bilmiyor’

 Abdulhafız’ın yeni cezaevinde tek odada tutulduğuna dikkat çeken Merve, dün cezaevi müdürünü aradığını ama izinli olduğu için görüşemediğini kaydetti. Bugün yeniden cezaevi müdürünü aradığını söyleyen Merve, cezaevi müdürü ile yaptığı görüşmesinde cezaevi müdürünün “Cezaevinin mevcut durumundan dolayı böyle bir karar alındı, tek başlarına kalacaklar” dediğini aktardı. Merve, “Annem ve babam Türkçe bilmiyor. Biz 2019’dan beri onu görmüyoruz. O Yozgat’ta biz Hakkari’de. Görüşebildiğimiz tek yer telefon ve ailem Türkçe bilmiyor” dedi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin