CERN’de çalışan fizikçi annesinin isteğine şaşırdı!

Dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarları CERN ve Fermi Ulusal Hızlandırıcı Laboratuvarı’nda (Fermilab) çalışmalar yürüten 33 yaşındaki Dr. Emrah Tıraş, ABD’de çalıştığı laboratuvarı gezen 66 yaşındaki annesi Durkadın Tıraş’ın, ‘Biz senin öğretmen olmanı bekliyorduk’ sözünü sosyal medya hesabında paylaşınca binlerce beğeni aldı.

Antalya’nın Döşemealtı ilçesinde çiftçilik yapan Osman ve Durkadın Tıraş çiftinin 4 çocuğundan en küçüğü Emrah Tıraş, köy okulunda başladığı eğitim hayatını, Atatürk Üniversitesi Fizik Bölümü’nde devam ettirdi. Tıraş daha sonra akademik kariyer için ABD’ye gitti. Iowa Üniversitesi’nde çalışmalara başlayan Tıraş, doktora tezini Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi’ndeki (CERN) CMS deneyi için geliştirdiği detektör sistemleri ve fizik analizlerini yaptığı nötrino parçacıkları üzerine yazdı.

Ardından bu sistemleri hem CERN’de hem de Fermilab’da test eden Tıraş, Fermilab’taki ANNIE ve NOVA nötrino deneylerinde çalışmak için teklif aldı. Burada çalışmalarına devam eden Dr. Emrah Tıraş, 2018’de ikiz çocukları dünyaya gelince Antalya’da yaşayan anne ve babasını ABD’ye davet etti ve onlara çalıştığı laboratuvarları gezdirdi.

‘SEN ÇOK İLERLETMİŞSİN, GALİBA ARTIK ÖĞRETMEN OLMAYACAKSIN’

Dr. Tıraş, annesi Durkadın ve babası Osman Tıraş’a, çalıştığı laboratuvarları gezdirdi ve yaptıkları deneyleri gösterdi. Anne Tıraş, oğlunun çalıştığı laboratuvarı görünce, “Biz senin öğretmen olmanı bekliyorduk. Sen çok ilerletmişsin, galiba artık öğretmen olmayacaksın” dedi.

Annesinin bu sözünü yaklaşık 2 yıl sonra sosyal medya hesabında paylaşan Dr. Emrah Tıraş’ın paylaşımı, binlerce kişi tarafından beğenildi. Dr. Tıraş, Türkiye’de önümüzdeki yıllarda kurulmasını hayal ettiği, simülasyonlarını geliştirdiği uluslararası Nötrino Araştırma Merkezi ve Ar-Ge Detektörü Projesi’ni gerçekleştirmek istiyor.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin