Ceren Özdemir’in katili: Beni çıkarmayın yine öldürürüm

Ordu’da Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi öğrencisi 20 yaşındaki Ceren Özdemir’i öldüren Özgür Arduç’un yargılandığı mahkeme başladı.

Arduç hakkında iki farklı iddianame hazırlandı. ‘Canavarca hisle kasten öldürme’ ve iki kez ‘kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle öldürmeye teşebbüs’ suçundan ceza istemiyle dava açan savcı, iyi hal indirimi uygulanmamasını istemişti.

Ordu adliyesindeki Ordu 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmadaya katil Arduç, Van’da tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi’yle (SEGBİS) katıldı.

Arduç, savunmasında olay anını anlatıp, akli dengesinin yerinde olmadığını öne sürerek şunları söyledi: “Yıllar önce çocuk yuvasından kaçtım. İki kez tecavüze uğradım. Artık insanlara her türlü kötülüğü yapacağıma karar verdim. Tecavüze uğradığımı kimseyle paylaşmadım. Ben bundan sonra yaşasam ne olacak, ölsem ne olacak… ‘Önüme kim gelirse öldüreceğim’ dedim. Akli dengem yok. Ceren’den önce başkasını takip ettim ama öldüremedim. Ceren ansızın karşıma çıktı. Apartmana girdi, ‘Metin’ diye birini sorup, iki kez bıçakladım ve kaçtım. Dışarıda kendime laf geçiremiyorum. Altı yaşında çocuğu da öldürecektim, öldüremedim. Karşıma kim çıkarsa öldürmek istedim. O çıktı. Polise verdiğim ifademi kabul ediyorum. Olaydan sonra biri geldi, beni yakalattı. Polisleri de öldürecektim. İntihara kalkıştım. Beni çıkarmayın, ben çıkınca yine öldürürüm, beni tedavi ettirin. Çift kişiliğe sahibim. Bunun nedeni de insanlara karşı olan kıskançlıktan kaynaklanıyor. Kedileri ve köpekleri trenin önüne atarak öldürdüm. 2005’te Dinçer Akçevre’yi sebepsiz yere bıçakladım ve öldürmek istedim. Hırsızlık yapıp (suçu) başkalarının üzerine attım. İnsanlara kötülük yapmak için her şeyi düşündüm. Öldürme arzusu benim elimde değil. Pişman değilim ama vicdanım sızlıyor. Kendimi öldürmemek için gece yatarken bıçağı saklıyordum. Açık cezaevine çıkmak için görüştüğüm psikologa kaçacağımı söyledim. Sırf açık cezaevine çıkabilmek için her şeye sabrettim.”

Annesi, babası ve ablası adalet istedi

Mahkemede, Ceren Özdemir’in annesi Gülfer, babası Yılmaz ve ablası Gizem de dinlendi. Baba Yılmaz Özdemir, Arduç’u tanımadıklarını belirterek “Şikayetçiyim hakim bey. Hiçbir tanışıklığımız yok. En ağır cezayla cezalandırılmasını istiyorum” dedi.

Anne Gülfer Özdemir, “Sanığın en ağır cezayı almasını istiyorum. Ceren, benim çocuğumdu ama şimdi tüm Türkiye’nin çocuğu oldu” diye konuştu.

‘Bıçaklandım abla’

Ceren Özdemir’in ablası Gizem Özdemir de şu ifadeleri kullandı: “Olay akşamı kardeşim beni aradı. Genelde kapıyı açmak için arardı. Otomatik kapı tutukluk yaptı. ‘Ceren’ diye seslenip anahtarı attım. Eli cebindeydi, kapıyı anahtarla açtı. Ceren’in arkasından hızla yöneldi, ben de merdivenlerden bağırarak indim. Ceren duvara yaslanmıştı. Bilinci yerindeydi. Son sözü ‘Bıçaklandım abla’ oldu. Bıçaklandığını sonra anladım. Sanığın en ağır cezayı almasını talep ediyorum.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin