Cemil Barlas, enflasyondaki vahameti ‘tek soruyla’ anlattı!

İktidara yakınlığıyla bilinen A Haber’de yayınlanan ‘Canan Barlas ile Gündem Özel’ programında ‘enflasyon’ sorunu ele alındı. Programda hazırlanan grafik ve yapılan yorumlar sosyal medyada gündem oldu. Cemil Barlas, Türkiye’deki enflasyonun geldiği vahim durumu, tek soruyla anlattı!

Ekonomist Prof. Dr. Cemal Zehir, A Haber’de bazı ülkelerdeki enflasyon oranlarına ilişkin 2020 ve 2021 yıllarını kapsayan veriler paylaştı. ABD’de enflasyonun yüzde 1,4’ten yüzde 7’ye çıktığını anlattı. ÜFE’nin ise 9,8 olduğunu söyledikten sonra, “ÜFE’nin 9,8 olması demek bu enflasyonun daha da yukarı çıkacağı demek. Yüksek maliyetle aldığın malı daha ucuza satamazsın.” dedi.

PROF. DR. ZEHİR, GERÇEĞİN ÜZERİNE NASIL ÖRTTÜ?

Ardından Çin’de TÜFE’nin yüzde 1 civarında olduğunu ancak ÜFE’nin yüzde 11’i artığını anlattı. Çin’de de enflasyonun artmasının beklendiğini söyledi. Ancak aynı çıkarımı Türkiye için yapmamaya özen gösterdi. Zira Türkiye’de TÜİK’in verilerine göre TÜFE yüzde 36,08 iken ÜFE yüzde 79,89! Ancak Zehir, Türkiye’de de önümüzdeki dönemde enflasyonun artacağını söylemediği gibi bu konuyla ilgili tek kelime etmiyor.

CEMİL BARLAS: BUNLAR NEDEN TOPLANIYOR HOCAM?

Tabloda bütün ülkelerin 2021 enflasyon oranları alt alta sıralanmıştı. Türkiye’nin enflasyon oranı da en altta yazıyordu. Bu sırada Cemil Barlas’ın, “Bunlar neden toplanıyor hocam, ortalaması alınması gerekmiyor mu? Altta 36…” sözleri sosyal medyada alay konusu oldu. Cemil Zehir, “Bu Türkiye’nin enflasyonu.” diyerek cevap verdi.

Programda ‘enflasyona’ ilişkin yapılan ve ne olduğu anlaşılamayan garip yorumlar da dikkat çekti. ABD’de enflasyon yüzde 7, Türkiye’de yüzde 36,08. Ancak konuklara göre ABD’de enflasyon daha fazla!

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin