Cem Özdemir: Erdoğan’ın, Almanya’daki Osmanen Germania suç örgütüyle bağlantısı var

Yeşiller partisi Federal Parlamento milletvekili Cem Özdemir ve Kuzey Ren Vestfalya eyalet parlamentosu milletvekili Berivan Aymaz, Almanya’da yaklaşan seçimler ve Türkiye politikalarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye konusunda ‘demokrasiden taviz vermeyeceklerini’ anlatan ve “Türkiyeli demokrat kişi ve kurumların yanında olacağız.” diyen Özdemir, Erdoğan’ın, Almanya’da kurulan bir silahlı suç örgütüyle irtibatı olduğunu anlattı. Özdemir, “Bu kabul edilir bir durum değil. Düşünün Almanya Türkiye’de silahlı bir çete kuruyor, orada uyuşturucu satıyor, fuhuş şirketi kuruyor, silah ticareti yapıyor. Türkiye bunu kabul eder mi? Hiçbir ülke böyle bir şeyi kabul edemez.” dedi.

Almanya’da kültürlerarası diyaloğu desteklemek amacıyla kurulmuş olan, insan hakları, demokrasi ve azınlık hakları alanlarında çalışmalar yapan önemli sivil toplum kuruluşlarından ‘Türk Almanya Kültür Forum Derneği’ 26 Eylül’de yapılacak Almanya seçimleri öncesinde Yeşiller partisi (Birlik 90/Yeşiller-Bündnis 90 /Grünen) Federal parlamento milletvekili Cem Özdemir ve Kuzey Ren Vestfalya (NRW) eyalet parlamentosu milletvekili Berivan Aymaz’ı konuk etti.

Cem Özdemir ve Berivan Aymaz Almanya seçimlerine bir ay süre kalmışken bu seçimlerde hükümet ortağı veya ortaklarından biri olma ihtimali yüksek olan Yeşiller’in Türkiye ve Almanya’nın hem iç hem de dış politikasına dair görüşlerini anlattı.

Artı Gerçek’ten Ayşegül Karakülhancı’nın haberine göre korona önlemleri çerçevesinde az sayıda katılımcı davetli olduğu basın toplantısının açılışını Kültür Forum Sözcüsü Osman Okkan yaptı. Ardından Artı Gerçek’in “Yeşiller’in diğer siyasi partilerden farkı ne? Türkiye kökenli Almanya vatandaşları neden Birlik 90/Yeşiller’e oy versinler?” sorusunu ilk olarak Cem Özdemir cevap verdi. Demokrasiden taviz vermeyeceklerini anlattı.

DEMOKRASİ İSTEYENLERİN YANINDA OLACAĞIZ

Cem Özdemir, “Özel olarak biz Birlik 90/Yeşiller olarak kimseyi kökenine göre ayırmıyoruz. Bizim için insanların nereden geldiği değil nereye gitmek istedikleri önemlidir. Dolayısıyla insanı merkezine alan bir partiyiz. Doğa ve çevre politikalarımızla iklimin değişmesine, ısınmasına karşı en güçlü mücadeleyi veren partiyiz. Dış politikada biz de iktidar partisi olsak, Putin’le, Şiilerle veya Erdoğan gibi isimlerle görüşmek zorundayız. Ama bu görüşmeleri yaparken bu ülkenin değerlerini de teslim etmek istemiyoruz. Demokrasiden taviz vermeyeceğiz ve o ülkelerde demokrasi isteyen insanların yanında olmak istiyoruz. Şöyle izah edeyim, o ülkelerin baskı rejimlerinin bu ülkeye taşınmasına da asla izin vermeyiz.

BU TÜRKİYE’YLE OLMAZ!

Berivan Aymaz ise şunları söyledi: “Bizim seçim programımızın en uzun bölümlerinden bir tanesi Türkiye paragrafı. Seçim programımızın özetlerini on bir dile çevirdik, Türkçe ve Kürtçe de var. Biz burada çok net söylüyoruz: Biz Türkiye’nin Avrupa Birliği’nde perspektifinin olduğunu düşünüyoruz ama bu Türkiye’yle değil. Bu perspektifin ulaşılabilir olması için Türkiye’deki ilerici, demokrat sivil toplum örgütleriyle ilişkilerimizi çok daha sıklaştırmak istiyoruz.

Bence, Türkiye’nin en can alıcı konularının bir tanesi Kürt sorunudur. Büyük ihtimalle hiçbir partinin bu kadar açık değinmediği şekilde Kürt sorunun müzakerelerle çözülmesi gerektiğini ve müzakerelere derhal yeniden başlaması gerektiğini söylüyoruz. Buna bağlı olarak Türkiye’nin Suriye politikalarıyla ilgili çok net bir fikrimiz var. Türkiye şu anda uluslar arası hukuku çiğneyerek bir işgal politikası uygulamaktadır, Suriye ve Rojava’yı derhal terk etmelidir.”

SUÇ ÖRGÜTÜNÜN, ERDOĞAN’LA İRTİBATI VAR

“Almanya’da yaşayanların can güvenliği sağlanıyor mu? Tehdit durumunu nasıl değerlendiriyorlar?” sorusu da soruluyor.

Cem Özdemir Yeşiller’in baskısı olmadığında hükümetin Türkiyeli muhaliflerin tehdit edilmesi konusunda veya ülkücü dernekler gibi derneklerin faaliyetleri konusunda başka partilerin harekete geçmediğini anlatıyor: “Ülkücü derneklerinin yasaklanması için ilk biz girişimde bulunduk. Diğer partiler baştan sıcak bakmıyorlardı ama daha sonra topa tuttuk arkadaşları ve oy birliğiyle meclisten geçti. AfD dışında hepsi onayladı. Ama uygulamaya bakıldığında hala Federal İçişleri Bakanlığı harekete geçmedi. Bunun için köklü bir değişikliğe ihtiyaç var. Yeşiller’in iktidar ortağı olması gerekiyor. Aksi takdirde diğer partiler iki adım geri bir adım ileri hareket ediyorlar.

Diğer somut bir örnek vermek gerekirse, Osmanen Germania denilen örgüt var. Düşündüğümüzde başka bir ülke adeta burada bir terör örgütü kuruyor. İçinde fuhuş var, içinde para ticareti var, içinde uyuşturucu ticareti var, içinde tehdit, şiddet organize suçlar dâhil olmak üzere aklınıza ne gelirse içinde her şey var. Düşünebiliyor musunuz, onlar bir de Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ile telefonda görüşüyorlar. Hesap veriyorlar, Almanya’da şu yürüyüşü yaptık, şunu yaptık diye.

Bizim iktidarda olduğumuz Baden- Würrtemberg eyaleti bu konuda baskı yaptı federal hükümete ve nihayetinde bu örgüt yasaklandı. Biz iktidara gelirsek bu işi bitireceğiz. Bu nedenle Türkiye’de diğer partileri destekleyin Yeşiller’i, Cem Özdemir’i desteklemeyin deniliyor.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin