Çavuşoğlu sözlerini düzeltti: Turisti uzaktan görenleri aşılayacağız demedim!

Mevlüt Çavuşoğlu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, kamuoyunda büyük tepki çeken, “Turistin görebileceği herkesi mayıs sonuna kadar aşılayacağız.” sözüne açıklık getirdi. Çavuşoğlu, “Turist dediğimizde neden akla sadece yabancı turistler geliyor? Yerli turistlerimiz yok mu? ‘Turisti iki yüz metreden, on metreden gören her vatandaşı aşılayacağız’ gibi bir şey söylemedim tabii ki. Bu saçma olur.” diye konuştu.

Almanya’da dün basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, aşılamayla ilgili yaptığı açıklamada, “Aşılama konusunda özellikle turizm bölgelerine ağırlık verdiğimiz gibi, tüm turizm çalışanları, otellerde restoranlarda çalışanlar, şoförler, havaalanlarında çalışanlar, tur rehberleri de dahil turistin görebileceği herkesi mayıs sonuna kadar aşılayacağız ki tedbirlerimizi alalım” demişti. Aşılama hızının oldukça yavaşladığı, aşı tedarikinde sorun yaşandığı ve birçok kişinin sıra beklediği bir dönemde gelen açıklama sosyal medyada tepki çekmişti.

NEDEN SADECE YABANCI TURİST AKLA GELİYOR?

Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan’ın, tartışma yaratan sözleri Çavuşoğlu’na sordu. Çavuşoğlu, “Uzun bir açıklamadan tek bir cümleyi çıkarıp almışlar. Benim o cümlede kastettiğim turizm çalışanlarımızdır. Açıklamanın başına bakılırsa bu anlaşılır. Ayrıca ben açıklamamda Türkiye’deki aşılama çalışmasını, halkımızın sağlığını da gözeterek yaptığımızı açıkça vurguladım. Bizim ‘Güvenli Turizm Konsepti’ çalışmamız var. Sertifikasyon uygulamamız var. Yani benim ‘turistin görebileceği’ derken kastettiğim tabii ki turizm çalışanlarımızdır. ‘Turisti iki yüz metreden, on metreden gören her vatandaşı aşılayacağız’ gibi bir şey söylemedim tabii ki. Bu saçma olur. Ama tek bir cümleyi alıp çarpıtıyorlar. Turist dediğimizde neden akla sadece yabancı turistler geliyor? Yerli turistlerimiz yok mu? Turizm alanında yaptığımız çalışma, yerli ve yabancı bütün turistlerimiz içindir.” diye konuştu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin