Çarpıcı araştırma: Mülteciler ‘sorun’ olarak görülüyor!

Son araştırmaya katılanların yaklaşık yüzde 95'i Suriyeli mültecileri sorun olarak görüyor ve ülkelerine dönmesini istiyor.

Yeniden Aydınlanma Derneği Araştırma Grubu tarafından yapılan araştırma, Türkiye’de mültecilere bakışın son dönemde ciddi bir değişim geçirdiğini gösteriyor. Türkiye’deki mülteci, göçmen ve sığınmacılara halkın bakışını ölçmek için, Alp Araştırmanın desteğiyle 21 ilde, bin 802 kişiyle yapılan araştırmaya göre, katılanların yüzde 94.9’unun mültecileri Türkiye’de sorun olarak görüyor. ‘Apartmandan ayrılmaya zorlandım’ diyenlerin oranı ise yüzde 37! Yüzde 91.8 ise yapılan sosyal yardımların kesilmesini istiyor.

DİNİ GEREKÇELERLE DESTEK VERENLER SANILDIĞI GİBİ YÜKSEK DEĞİL

Araştırmaya katılanların yüzde 55.9’u mültecilerin üniversitelere ve diğer okullara alınmasına karşı. Yüzde 25.4’ü ‘sınavsız alınmasın’ derken, yüzde 14’ü ise ‘sadece başarılı olanların alınmasını’ istiyor. Mülteci olayının gizli amaçlarını ise şöyle değerlendiriyor: Türkiye’yi istikrarsızlaştırmak (%22,7) Demografik yapıyı zayıflatmak (%19) Emperyalizmin Türkiye’ye oyunu (%15,7) Suriye’de PKK’ya alan açmak (%18,2) Müslüman kardeşlerimize yardım ve Ümmetçilik fikri toplamı (%11.3) Anketin sonuç bölümünde durumla ilgili olarak “Görüldüğü gibi dini gerekçelerle destek verenler sanıldığı gibi yüksek değil.” ifadeleri yer aldı.

ÜLKELERİNE DÖNSÜNLER!

Kısa vadede yapılması gerekenleri de şu şekilde değerlendiriyor: Ülkelerinde güvenli bölgelere nakledilmeli (%45,3) Ülkelerine gönderilmeli (%38.3) Mültecilerin Türkiye’de kalmasına destek verenler sadece (%5.8).

EKONOMİDEN DE ONLAR SORUMLU!

Mülteci komşulara tepkiler de yüksek oranda. ‘Apartmandan ayrılmaya zorlardım’ diyenlerin oranı yüzde 37,2. Başka bir yere taşınırım diyenlerin oranı yüzde 29,3. Olumlu bakanlar ise sadece yüzde 10,4. Ekonominin ‘mültecilere yapılan yardımlar nedeniyle kötü’ olduğunu düşünenlerin oranı ise yüzde 34,7. Ekonomiden ‘kötü yönetim’i sorumlu tutanlar yüzde 33,6.

HALKIN ‘ÜMMETÇİLİK’ DİYE BİR DERDİ YOK!

Araştırmanın sonuç kısmında şu ifadeler yer aldı: “Bu çalışmayı bütün olarak değerlendirdiğimizde ülkede bir mülteci sorununa her alanda büyük tepki var. Yine halkın ezici bir çoğunluğu mülteci, sığınmacı ve göçmenlerin ülkelerine gönderilmesini istemektedir. Vatandaşlar yabancı komşu istemiyorlar. Böyle bir urumda güç kullanacağını belirten önemli bir grup var. Böyle bir durumda sosyal barış da tehlikeye girer. Siyasiler ve yöneticilerimiz bir an önce bu riski dikkate almalı ve gerekli tedbirleri almalıdırlar. Halkın Müslüman kardeşimiz ya da ümmetçilik diye bir derdinin olmadığı görülüyor.”

1 YORUM

  1. Tr de mülteciler tabiki sorun. Ama sorunu ortaya çikaran mülteciler değil sığınmacı politikasını yapan politikacılar. Dolayısıyla anket doğru sorulara odaklanmamış. Ankete cevap verenler de manipule edildiklerinin farkina varmamislar. Anketten cikan sonuca göre halkin yuzde 89unun dis gucler paranoyasi yaşadığı fikrine odaklanmılmış. 6 sorudan 5 i buna yönelik. Kesinlikle boyle bir paranoya mevcut ancak tespit metodu yanlis.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin