CANLI BLOG | Ukrayna’nın işgalinin 12. günü: 3. tur görüşmeleri başladı

Ukrayna ile Rusya arasında yapılan, liderlerin danışmanları düzeyinde yürütülen görüşmelerin üçüncü turu Türkiye saati ile 17.00’de başladı. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’nin danışmanı Mihaylo Podolyak, müzakerelerin 3’üncü turunun bugün Kiev saatiyle 16.00’da yapılacağını açıklamış ve görüşme noktasına giderken arkasında helikopterin göründüğü bir fotoğraf paylaşmıştı.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal operasyonunda 12. güne girildi. Rusya Savunma Bakanlığı, Kiev, Harkov, Sumi ve Mariupol’den insani koridor açılacağını duyurdu. Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un talebi üzerine, insani koridorların açılması için TSİ 10.00’da ateşkes kararı alındı.

UKRAYNALI YETKİLİ: NATO DIŞI MODELLERE AÇIĞIZ

Rusya-Ukrayna müzakerelerinde Ukrayna heyetinde yer alan David Arahamiya, “NATO dışı modelleri” istişare etmeye hazır olduklarını dile getirdi. Arahamiya, bunun sadece Rusya’yla ele alınmaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Sputnik’in haberine göre, NATO’nun önümüzdeki 5-10 yıl içinde Ukrayna’yı üyeliğe almaya hazır olmadığının altını çizen Arahamiya, üyelik başvurusu için mücadele etmeyeceklerini belirtti.

ZELENSKİ’DEN YENİ MESAJ

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, “Bayrağımızda kan yok. Siyah noktalar, gamalı haçlar yok ve asla olmayacak. Ukrayna bayrağı topraktır. Huzurlu, bereketli, altın ve tanksız, bu gökyüzü huzurlu, berrak, mavi ve roketsizdi ve öyle olacak. Ukrayna’nın direnişi Avrupa’nın geleceğini belirleyecek” dedi.

Zelenski, Rusya’ya karşı yeni yaptırımla istedi. Rusya’ya ithalat ve ihracat boykotu uygulanmasını, Rus petrolü ve petrol ürünlerinin satın alınmaması çağrısında bulundu.

3.TUR MÜZAKERE HEYETLERİ BELARUS’TA

Rus heyetini, taşıyan uçak Belarus’ta üçüncü tur müzakerelerin yapılacağı Brest kentine indi. Rusya heyetinde yine aynı isimlerin olduğu öğrenilirken Rus basını, Rusya ile Ukrayna arasındaki üçüncü tur müzakerelerin saat 15.00’te başlamasının planlandığını aktardı.

ÜÇLÜ ZİRVE TÜRKİYE’DE YAPILACAK

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya’da 10 Mart’ta Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba’nın katılacağı bir üçlü zirvenin yapılacağını açıkladı.

RUSYA HASIM ÜLKELER İÇİN KARA LİSTE HAZIRLADI

Rusya hükümeti, 5 Mart’ta açıklanan karar çerçevesinde, Ukrayna operasyonu sonrasında hangi ülkelerin Rusya vatandaşlarına ve şirketlerine düşmanca davranıp, yaptırım uyguladığını belirten bir liste hazırladı.

Sputnik’in haberine göre, Rusya’nın hazırladığı listede, ABD, tüm AB ülkeleri, Kanada, Birleşik Krallık (Jersey, Anguilla, Britanya Virjin Adaları, Cebelitarık dahil), Ukrayna, Karadağ, İsviçre, Arnavutluk, Andorra, İzlanda, Liechtenstein, Monaco, Norveç, San Marino, Kuzey Makedonya’nın yanı sıra Japonya, Güney Kore, Avustralya, Mikronezya, Yeni Zelanda, Singapur ve Tayvan yer aldı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin