Reza Zarrab çapraz sorguda savcılarla anlaşma tarihini açıkladı: ABD’de cezaevinde gardiyana 45 bin dolar rüşvet verdiğini söyledi

ABD’deki davada tanık olan Reza Zarrab 5. kez tanık kürsüsüne çıkarak ifade verdi. Zarrab’ın bugün savcılık ifadesi tamamlandıktan sonra çapraz sorgusuna geçildi. Zarrab davanın tek tutuklu sanığı Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın avukatları tarafından sorgulandı. Çapraz sorguyu Atilla’nın avukaı Cathy Fleming yaptı.

Duruşmada Zarrab davadan sonraki herhangi bir aşamada yeni bir kefaletle serbest kalma başvurusu yapılabileceğini söyledi.

Zarrab: Atilla’ya hiç  rüşvet vermedim

Mehmet Hakan Atilla’nın avukatı Cathy Fleming’in çapraz sorgusunda Zarrab’la geçen diyalog ise ilginçti. Fleming’in Zarab’a “Atilla’ya hiç rüşvet vermediniz, değil mi?” sorusuna, “Hayır, Atilla’ya hiç rüşvet vermedim.” cevabını verdi.

İkili arasında geçen diyalog şöyle;

Soru: Ve Atilla sizden hiç para istemedi?

Cevap: Doğru, Atilla benden hiç para istemedi.

Soru: Sizden hiç bir zaman hoşlanmadığının farkında mıydınız?

Cevap: Evet, doğru.

Soru: Ve Halkbank ile iş yaptığınız dönemde, Atilla’yı Süleyman Aslan’a şikayet ettiniz.

Cevap: Bazen efendim.

Duruşmada Rıza Zarrab’ın, Savcılarla anlaşma tarihini Ağustos 2017 olduğu açıkladı. Zarrab bu tarihten itibaren avukatlarının görüşmelere başladığını söyledi.

Duruşmada ayrıca Zarrab’ın Süleyman Aslan’la bir telefon konuşmasında Atilla için “çarka çomak sokan biri” dediği belirtiliyor.

Zarrab, Giuliani ile Mukasey’i avukat olarak tutmasının nedenini açıkladı

Zarrab siyasi bağlantıları olan iki avukatı serbest kalmak için tuttuğunu kabul etti. Reza Zarrab’ın avukatlarından birisi, eski New York Belediye Başkanı ve ABD Başkanı Donald Trump’ın seçim kampanyasındaki önemli destekçilerinden Rudy Giuliani, diğeri ABD’nin eski Adalet Bakanı Michael Mukasey’di. Giuliani ve Mukasey’in adları, dava sürecinde en çok AKP Lideri Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile yaptıkları gizli görüşmeyle gündeme geldi. Giuliani Türkiye’deki temasları sırasında Erdoğan’la da görüştüğünü söyleyerek, uzlaşı için zemin arayışında olduğunu belirtmişti.

Atilla: Biraz daha sabredin yarın konuşacağım

Duruşmada öğle yemeği arasına çıkarken kronos.news’ten Orhan Kurt’un  “Atilla bey davanın gidişatı ile ilgili herhangi bir yorumda bulunacak mısınız?” sorusuna Mehmet Hakan Atilla gülümseyerek “Biraz daha sabredin, yarın zaten konuşacağım” şeklinde cevap verdi.

Zarrab mahkemede bir gardiyana 45 bin dolar rüşvet verdiğini de kabul etti.

[CANLI ANLATIM]

Reza Zarrab’ın tanık kürsüsündeki 5’inci günü

New York’ta görülen davada Zarrab’ın ifadesi öncesi yargıç Berman delil olarak sunulan belgelerin kamuya açılmasından bahsederek başladı. Berman, tarafların bazı belgeleri dosyadan çıkarmaya çalıştığını, bunun üzerine belgelerin geri sokulmasını talep ettiğini söyledi.

Zarrab Atilla’nın avukatlarının sorularını yanıtlayacak

Duruşmayı izleyen Amerika’nın Sesi (VoA), canlı blog sayfasında yoğun ilgi nedeniyle ana duruşma salonuna ek iki salon daha açıldığını söyledi. Bugünkü duruşmada Tanık Zarrab’ın sanık Mehmet Hakan Atilla’nın avukatlarının sorularını cevaplaması bekleniyor.

Bugünkü tanıklığında bazı kayıtların ilk kez dinlenmesi bekleniyor. İlk olarak Zarrab 9 dakikalık bir ses kaydının doğruluğunu kanıtladı ve kayıt, delil olarak dosyaya sokuldu

Mahkemede bazı Türkçe ses kayıtları dinletiliyor.

Zarrab’ın “hayali gıda ticaretine” ilişkin bazı belgeler

Zarrab dün hayali gıda ticaretinde yaptığı “iki hatayı” açıklamıştı. Biri de buğday ticareti belgelerinde malın buğdayın yetişmediği Dubai’den geldiğini göstermeleriydi.

Duruşmayı izleyen gazeteci Adam Klasfeld, dünkü ifadesinde Zarrab’ın bahsettiği İran’la ticaretin kamuoyuna açık bazı belgelerini paylaştı.

Klasfeld’in paylaştığı kamuya açık ihracat belgesi:

Sanık Atilla’nın avukatları Zarrab’ı sorgulayacak; çapraz sorguya geçiliyor

Türkçe tapelerin dinletilmesi tamamlandı. Doğrudan sorgu sona erdi ve çapraz sorguya geçiliyor. Şimdi de Mehmet Hakan Atilla’nın avukatları Reza Zarrab’a sorular yöneltecek.

Çarpraz sorgu başladı

Mehmet Hakan Atilla’nın savunma ekibi: Cathy Fleming (solda) ve Victor Rocco (sağda)

Hakan Atilla’nın avukatları bazı mesajlaşmalar gösterdi. Zarrab, kendisiyle avukatı arasında, açıkça belirtilmemiş “siyasi bağlantılar” içeren bazı mesajları okuduğunu söyledi.

2014 yılına ait mesajlar için Zarrab “Bunlar, siyasi bağlantıları olan avukatımla benim aramda geçen bazı yazışmalar” açıklamasında bulundu. Avukatın adının Mustafa Doğan İnal olduğu belirtildi. Savcı mesajlara ilişkin bir soru sormadan delil olarak dosyaya ekledi.

Zarrab’a soru: Dondurulmuş tavuk but ticaretine girdin mi?

5.1 milyon euroluk tavuk but satışına ilişkin bir belgeden bahsediliyor. Soru: “Şu ana dek dondurulmuş tavuk but ticaretine girdin mi?”

Zarrab: “Tavuk ticareti hiç yapmadım efendim”

Tavuk but ve zeytinyağı ‘hayali ticaretine’ ilişkin belgeler

Zarrab’ın Royal Maritime şirketi üzerinden dondurulmuş tavuk but ve zeytinyağı satışlarına ilişkin faturalar düzenlediği anlaşıldı.

Zarrab’ın ifadesine göre, 745 ton dondurulmuş tavuk göğüs için 5.1 milyon euroluk ve 1011 ton zeytinyağı için de 5 milyon eurodan fazla satış yapıldığı gösterilen belgeler düzenlendi.

Zarrab: Hakan Atilla benden hiç rüşvet istemedi, Aslan’a ‘çarka çomak sokuyor’ dedim

Soru: Atilla’ya hiç rüşvet vermediniz, değil mi?

Yanıt: Hayır, Atilla’ya hiç rüşvet vermedim.

Soru Ve Atilla sizden hiç para istemedi?

Yanıt: Doğru, Atilla benden hiç para istemedi.

Soru: Sizden hiç bir zaman hoşlanmadığının farkında mıydınız?

Yanıt: Evet, doğru.

Soru: Ve Halkbank ile iş yaptığınız dönemde, Atilla’yı Süleyman Aslan’a şikayet ettiniz.

Yanıt: Bazen efendim.

Duruşmada ayrıca Zarrab’ın Süleyman Aslan’la bir telefon konuşmasında Atilla için “çarka çomak sokan biri” dediği belirtiliyor.

‘Atilla’nın avukatlarıyla görüşmeyi reddettiğim doğru’

Çapraz sorgu için sanık Mehmet Hakan Atilla’nın avukatı Cathy Fleming Zarrab’ın karşısında.

Fleming, Zarrab’a daha önce karşılaştıklarını söyledi.

Zarrab, Atilla’nın avukatlarıyla görüşmeyi reddettiğini doğruladı.

‘Zarrab’ın FBI’ya verdiği ifade ile tanık kürsüsünde verdiği ifade çelişiyor’

Atilla’nın avukatı Fleming, Zarrab’a WhatsApp konuşmalarının dökümlerini sordu. Atilla ve Zarrab arasında hiç mesajlaşma olmadığı belirtiliyor.

Zarrab, Atilla ile dört kez telefonda görüştüklerini hatırladığını söylerken, Fleming “Bu kayıtlı konuşmaları bir kez bile dinlemeden mi suçunuzu itiraf ettiniz?” diye sordu.

Fleming sorgusunda Ekim 2012’de İran’la yapılan bir iş toplantısına ile devam etti.

Zarrab, bu toplantıda Atilla’nın da olduğunu ifadesinde belirtmişti.

Fleming ise, Zarrab’ın FBI’ya verdiği ifade ile tanık kürsüsünde verdiği ifadenin çeliştiğini savundu.

Zarrab şoförünün 15 milyon dolarla sınırda durdurulduğu iddiasını reddetti

Hakan Atilla’nın avukatı Cathy Fleming, Zarrab’ın Rusya’daki işlemlerine ait 15 milyor dolar nakit parayla Türkiye sınırında durdurulduğunu iddia etti. Zarrab bu iddiayı reddetti.

Zarrab: İran’a gitmememin nedeni hayat tarzım

Zarrab Fleming’in sorusu üzerine İran’a girişinin yasaklandığına dair bir bilgisi olmadığını, ülkeye gitmemesinin nedenininse “hayat tarzı” olduğunu söyledi.

Gana’dan gelen 1,5 ton altın yüklü uçak

Sorguda, Gana’da 1.5 ton altın yüklü bir uçakla ilgili sorular soruluyor. Altın tüccarı olan Zarrab, kendisi için böyle bir uçak gönderildiğini doğruluyor.

Zarrab, “Bir keresinde Babek Zencani bana satmam için 1,5 ton altın göndermişti. Zencani’yle işlerimden ötürü İran’a gitmek zorunda kalıyordum.” dedib

Zarrab “Yalan söylemek ABD’de hapisten çıkmak için en hızlı yöntemdi” sözlerini kabul etti

Zarrab çapraz sorguda “yalan söylemenin ABD hapishanesinden çıkmanın en hızlı yöntemi olduğu” şeklindeki sözlerini kabul etti.

Zarrab: Davadan sonra kefaletle serbest kalmam için başvuru yapabilirim

Zarrab ve savcılık arasındaki anlaşmanın detayları geliyor. Zarrab davadan sonraki herhangi bir aşamada yeni bir kefaletle serbest kalma başvurusu yapılabileceğini söyledi.

Avukat Fleming Zarrab’ı savcılıkla yaptığı anlaşmayla ilgili sıkıştırıyor

Avukat Fleming, Zarrab’ı kefalet için savcılıkla yaptığı anlaşmayla ilgili sorularla sıkıştırıyor:

Soru: Bundan sonra hiçbir suç işlememeniz gerekecek

Cevap: Evet

Soru: Bunun karşılığında işlediğiniz tüm suçları itiraf edecek, ABD hükümetine yardım edeceksiniz. (…)

Ama anlaşmanıza göre bundan çok daha fazlasını yapmanız gerekecek. Soruşturmaya “diğerleriyle” ilgili somut bilgilerle destek vermeniz gerekecek

Size yıllarca yıllarca hapiste yatabileceğiniz söylendi. Doğru mu?

Cevap: Evet hanımefendi, doğru

Zarrab siyasi bağlantıları olan Guiliani ve Mukasey’i serbest kalmak için tuttuğunu kabul etti

Fleming’in sorgusu şöyle devam etti:

Soru: Avukatlarınız siyasi aracıları kullanarak bırakılmanızı garantilemeye çalıştı mı?

Yani Rudy Giuliani ve Michael Mukasey?

Cevap: Hukuka uygun olarak, bazı çabalarda bulundukları doğru.

Bu diyaloğun ardından avukat, Giuliani ve Mukasey üzerinden “kendini sağlama alma” çabalarının başarısız olması sonucu Zarrab’ın “öfkelendiğini” savundu.

Reza Zarrab’ın avukatlarından birisi, eski New York Belediye Başkanı ve ABD Başkanı Donald Trump’ın seçim kampanyasındaki önemli destekçilerinden Rudy Giuliani, diğeri ABD’nin eski Adalet Bakanı Michael Mukasey’di. Çapraz sorgusunda Zarrab’ın siyasi bağlantıları nedeniyle tuttuğunu söylediği iki avukatı Rudy Giuliani ve Michael Mukasey’in adları, dava sürecinde en çok AKP Lideri Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile yaptıkları gizli görüşmeyle gündeme geldi.Giuliani Türkiye’deki temasları sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’la da görüştüğünü söyleyerek, uzlaşı için zemin arayışında olduğunu belirtmişti.

Zarrab’a FBI ile işbirliği sorgusu: Türkiye’deki insanlara kızgındınız değil mi?

Mehmet Hakan Atilla’nın avukatı Cathy Flemming, Reza Zarrab’ı, FBI ile işbirliği yapmaya başlamasına kadar geçen süreç konusunda sorguladı:

Soru: Rudy Giuliani ve eski adalet bakanı Michael Mukasey’i serbest bırakılmanızı sağlamaları için tuttunuz değil mi? İlk bir sene bunun işe yarayacağını düşündünüz?

Zarrab: Bunun olabileceğini düşündüm hanımefendi.

Soru: Ve gerçekte bunun gerçekleşmemesi nedeniyle Türkiye’deki insanlara kızgındınız değil mi?

Zarrab: Hiç kimseye karşı kızgın değilim hanımefendi.

Cathy Flemming, bu cevap sonrası FBI ile işbirliği noktasını sorgulamaya başladı:

Soru: Ağustos 2017’de Amerikalı avukatların, ikinci kez senin adına Amerikan devletine teklifte bulundu değil mi

Zarrab bunun doğru olmadığını söylese de, Flemming Ağustos 2017 tarihindeki buluşma üzerinde Reza Zarrab’ı sıkıştırdı.

Zarrab görüşmeyi kabul etti ve devamında FBI ile görüştüğünü kabul etti. Zarrab 26 Ekim’de suçlu anlaşması yaptığını kabul etmişti.

Reza Zarrab işbirliği anlaşmasından önce ilki Ağustos 2016’da olmak üzere 12 kez, işbirliği sonrasında ise hemen hemen her gün savcılık yetkilileri ile buluştuğunu kabul etti.

Cathy Flemming: Ağustos 2017’den sonra savcılık yetkilileri işe 35’den fazla görüşme yaptığını söylemek doğru olur mu?
Zarrab: Sayıyı hatırlamıyorum hanımefendi.

Duruşma bu sorgu sonrası öğle arasına girdi.

Zarrab’ın çapraz sorgusu aradan sonra yeniden başladı

Hakan Atilla’nın avukatı Cathy Flemming, Raza Zarrab’ın savcılığın ilgilendiği kişilere “tuzak kurarak” onları tutuklanabilecekleri yerlere getirmeyi önerip önermediğini sordu.

Zarrab buna, “Eğer böyle bir istek gelirse ben bunu yerine getirmek zorundaydım. Savcılık makamına Bay Rejai’nin sık sık Almanya’ya seyahat ettiğini söyledim” cevabını verdi.

Flemming, Zarrab’ın savcılara, “Rejai’nin kendisine 15 – 20 milyon dolar borçlu olduğunu, bu sayede tuzağa düşürülebileceğini önerdiğini” açıkladı.

Zarrab paranın 14 milyon dolar olduğunu ve bunu önerdiğini kabul etti: Evet bu doğru

Gözaltına alındığında üzerinde 102 bin dolar varmış

Zarrab’ın Mart 2016’da Miami’de tutuklanması konuşuluyor. Zarrab gözaltına alındığında üzerinde 102 bin dolar bulunduğunu söyledi. Zarrab, avukatın “DisneyWorld için miydi o kadar para?” sorusunu “Yedi kişi 10 gün boyunca tatil yapacaktık” diye yanıtladı.

Hakan Atilla’nın avukatı: Reza Zarrab cezaevinde sentetik marihuana içerken yakalandı

Cathy Flemming, Reza Zarrab’ın cezaevinde sentetik marihuana içerken yakalandığını söylemesi üzerine:

Zarrab: Bunun suç olup olmadığını bilmiyorum. Cezaevinde yasak olabilir.

Soru: Yargılanmadığın bu suçların tamamı tutuklandıktan sonra gerçekleşti değil mi?

Zarrab: Evet.

Flemming, savcılığın “rüşvet ve hayat kadını ayarlamak” suçlarından da Zarrab’ı yargılamamasını irdeledi.

Avukat: 2013’te başkaları için hayat kadınları ayarladınız, değil mi?

Zarrab: Evet efendim, doğrudur.

 Avukat, savcılıkla yaptığı anlaşmanın, Zarrab’ı Türkiye’deki fuhuş, darp ve 14 yıl boyunca (2002-2016) vergi kaçırma gibi suçlarını da görmezden geldiğini söylüyor.

Zarrab: Doğrudur efendim

Bunun üzerine savcılık suçlu anlaşmasını paylaşmaktan “mutlu” olacaklarını açıkladı.

‘Zarrab gardiyana 45 bin dolar rüşvet verdiğini kabul etti’

Mahkemedeki muhabirlerden Pete Brush, Reza Zarrab’ın bir gardiyana 45 bin dolar rüşvet verdiğini kabul ettiği ifadesini aktarıyor:

Zarrab paranın ‘Türk avukatları’ tarafından verildiğini, paranın alkol, cep telefonu ve bir soğuk algınlığı ilacı için olduğunu açıkladı”

Mahkemedeki muhabirlerden Katie Zavadski, cezaevindeki rüşvet ifadeleri ile ilgili şunları paylaşıyor:

Reza gardiyanın telefonu aracılığı ile kızını görüntülü aradı ve avukatları ile görüştü. Diğer mahkumlara da rüşvet vererek onların da dakikalarını kullandı”

Zarrab bütün suçlardan 100-150 milyon dolar arası bir rakam kazandım

Zarrab’a bütün bu suçlardan ne kadar para kazandığı soruldu. Tam olarak hatırlamadığını söyleyen Zarrab “100-150 milyon dolar” arasında bir rakam olabileceğini belirtti.

Avukat Fleming, Zarrab ve Aslan’ın, bir kez Zarrab’on neden OFAC (Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi) listesine alınmadığı konusunu görüştüğünü iddia etti. Zarrab, böyle bir görüşme yapıldığını doğruladı.

Zarrab, Avukat Fleming’in “Bu görüşmede ‘herhangi bir yaptırımı ihlal etmediğim için listede değilim’ dediğinizi hatırlıyor musunuz?” sorusuna cümlenin bağlamında koparılarak alındığı yanıtını verdi.

Zarrab, “Bank Mellat ile ve bu bankaya ait Mellat Exchange şirketiyle de çalışıyor muydunuz?” sorusuna ise “Bank Mellat’a bağlı olan Mellat Exchange ile çalıştığım doğrudur” yanı verdi.

Zarrab, kendisi gibi ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını ihlal etmekle suçlanan babasına ait Al Nafees Exchange şirketiyle “herhangi bir ortaklığının olmadığını, bu şirkette herhangi bir hissesi olmadığını” söyledi.

Avukat Fleming, Zarrab’ın babasının para cezası ödediğini iddia etti. Zarrab böyle bir şey olmadığını söyledi.

Fleming: Döviz transferlerinde ‘sıyırma’ (stripping) nedir, biliyor musunuz?

Zarrab: Hayır.

Avukat Fleming, bazı Türkçe ses kayıtlarını mahkemeye delil olarak sundu. Duruşmaya ara verildi.

“İhracattan sonra tüm gümrük belgelerini Halkbank’a geri gönderiyorduk”

Ara sonrası oturum yeniden devam ediyor. Reza Zarrab, Avukat Fleming’e, “İhracattan sonra tüm gümrük belgelerini Halkbank’a geri gönderiyoruz hanımefendi” dedi.

Reza Zarrab, Mehmet Hakan Atilla hakkında “Ben onun patronu değildim, yaptığı faaliyetlerin kapsamını bilmiyor olabilirim” dedi.

Zarrab’ın çapraz sorgusunun yapıldığı duruşma sona erdi. Dava, yarın TSİ 17:15’te devam edecek.

 

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin