Canı yanmayan iktidara olan aşkını bırakmıyor

HABER-ANALİZ | M. AHMET KARABAY

Bir süredir Anadolu’nun farklı yerlerinde bulunuyorum. İnsanlarla konuşuyorum, dertlerini dinliyorum, sorular soruyorum, bol bol konuşturuyorum. Konu daha sohbetin beşinci dakikasına varmadan siyasete dayanıyor. 

İnsanlara zaman içerisinde şu veya bu adlarla maaş bağlanmış, ya da belli periyotlarla ödeme yapılır olmuş. Bundan dolayı zaman içerisinde iktidara derin bir gönül bağı ile bağlanışlar.

Sohbet ettiğim insanların bir kısmı yıllardan bu yana tanıdığım kişiler. Bir kısmı ile yeni diyalogum oluyor. Yeni insanların yaklaşımlarını çözümlemek daha zor oluyor. Bugün durdukları yere ilişkin bilgi sahibi olmak zor olmuyor. 

Geçmişe yönelik tavırlarını doğrudan sormamaya çalışıyorum. Bunun için de dünkü yaklaşımlarını satır aralarından çıkarmaya çalışıyorum. 

Her kesimden insanla görüşüyorum. Devlet yardımı ile geçinenlerle de oturup sohbet ediyorum, bölgede önemli istihdam sağlayan işadamları ile de. Tarımla uğraşanlarla da oturup kalkıyorum, bölgedeki önemli bürokratlarla da.

Gördüğüm ve anladığım bir şey var. Anadolu’da insanlar İstanbul’dakilerden çok daha açık konuşuyor. Düşüncelerini diplomatik ifadelerle ortaya koymak yerine doğrudan söylüyorlar.

Geçmişte konuşmaya çekindiğini bildiğim pek çok insanın iktidara yakınlığını dile getirirken de muhalefetini ortaya koyarken de rahat konuşuyorlar. İstanbul’da konuşmaya korkan, kendilerince belirledikleri şifreli kelimelerle iletişim kuranlara gezdiğim yerlerde pek rastlamadım. 

En çok dikkatimi çeken bu oldu. 

TÜRKİYE 40 YAŞ ÜZERİNDEN İBARET OLSA AK PARTİ TEK BAŞINA İKTİDAR OLUR

Benim için ilginç gelen bir başka nokta daha var. 40 yaş yukarısındaki insanların AK Parti’ye sadakat oranlarındaki değişim daha az. Tek bilgi kaynakları televizyon. Gazete veya internet değil. 

Hele sosyal medyadan haberleri falan yok desem başım ağrımaz. Sosyal medyada her şeyin artık tamam olduğunu, iktidarın artık suyunun ısındığını, ayakta kalma ihtimalinin kalmadığını sananlar fena halde yanılıyorlar. 

Eğer Türkiye 40 yaşın üzerindeki insanlardan ibaret olsa AK Parti yapılacak muhtemel seçimlerde MHP’ye ihtiyacı olmadan tek başına iktidar olur. 

İyi ki ülke 40 yaşından ibaret değil. TÜK’in 2020 yılı verilerine göre 18-39 yaş arasında 25.7 milyon seçmen bulunuyor. İktidarın muhtemelen en çok çekindiği kesim bu 40 yaş altı seçmenler olsa gerek.

18-40 yaş grubu Türkiye’deki ve dünyadaki gelişmeleri daha az takip ediyor gibi görünseler de hemen her gelişmeden haberdarlar. Üstelik beslendikleri kaynaklar da çok farklı. 

Bu seçmen kitlesinin iktidara yaklaşımı hayli mesafeli. İşsizliğin en çok mağdur ettiği kesim bu yaş grubu. Üstelik farklı adlar altında devlet tarafından ödenen paralardan en az yararlananları.

Bu kesimin iktidara mesafeli durmasının bir sebebi de devlet desteğine ulaşmalarındaki zorluklar olabilir.

DÜN METHİYE DİZENLER BUGÜN FERYAT EDİYOR

Hükümet, daha önce kolay maaş bağladığı kişileri yeniden mercek altına almış. Ödeme yapılanların durumları eldeki bütün bilgi ve belgeler taranarak gözden geçiriliyor.

Bir şekilde para alan insanlardan maaşları kesilenler fena halde feryat ediyorlar. İktidara en ağır eleştirileri bunlar yapıyor. Hızlı muhaliflerden daha ağır muhalefet yapıyorlar. 

Elindeki imkanlarını kaybedenlerin muhalefeti geçmişten bugüne muhalif olanlardan daha hızlılar. İktidar aleyhine misyoner gibi çalışıyorlar.

Girdi fiyatlarındaki artış, tarımla uğraşanları pes ettirme noktasına getirmiş maalesef. Tarımını yaptığı ürünlerin dönüm başına kalem kalem maliyet hesabı yapıp ortaya koyuyorlar. 

“Çoluk çocuk emeğimizi hiç hesaba katmadan yapıyorum bu hesabı. Buna rağmen elimize beş kuruş kalmadığı gibi her yıl geri gidiyoruz” diye yakınıyorlar.

Yakın çevremde hayli emekli var. Onlar hesaplarını ayrı yapıyorlar. “Evi olmayanın yaşama imkanı yok” diye hesaplarını noktalıyorlar. 

1 YORUM

  1. Şu kırk yaş altı ve üstü ayrımı çok saçma. Bu ayrımı yapanlar da hep 40 yaş üstü olanlar. Sedat gibileri. Sosyal medya önemli ama her şey değil. Öyle olsa pek çok şey ortaya çıktığı halde hiçbir şey değişmiyor, demezdik. Menfaat perestligin yaşı olmaz. Çok şey beklediğiniz 40 yaş altının menfaatine uygun bir şeyler oldugunda Akp yi tercih etmeyecegini kim garanti edebilir.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin