Bylock’tan Burkina Faso Dişişleri Bakanı ile yazıştı diye BM Hakimini tutukladılar

15 Temmuz darbe girişiminden sonra onbinlerce insanın tutuklama gerekçesi yapılan Bylock’ta ilginç bir hapis cezası çıktı. Burkina Faso Dışişleri Bakanı ile ByLock görüşmesi olduğu için tutuklanan Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Ceza Mahkemeleri Rezidüel Mekanizması (Uluslararası ceza mahkemelerinin soykırım davalarına bakan mahkemesi) Hâkimi Aydın Sefa Akay’ın ifadesi ortaya çıktı. Mason olduğunu belirten Akay, Fetö üyesi olduğu iddiasını reddederken kendisine ilginç sorular yöneltildi.

“Terör örgütü üyeliği, anayasal düzeni değiştirmeye kalkışmak ve adam öldürmek’ iddiasıyla gözaltına alınan Akay, 26 Eylül’de Ankara Emniyet Müdürlüğü TEM Şube’de sorgulandı. 7 sayfalık ifadesinde, ‘Hür ve Kabul edilmiş Masonlar Büyük Locası Derneği’ üyesi olduğunu belirtti. Akay, 28 Eylül’de çıkarıldığı Ankara 2. Sulh Ceza Hâkimliği’nce “ByLock kullandığı” gerekçesiyle tutuklandı.

Hürriyet’in haberine göre Akay’a sorulan bazı sorular ve cevapları şöyle:
GOOGLE’DAN İNDİRDİM
“(ByLock programı kullanıyor musunuz) 2015 Aralık’ta eski Burkina Faso Dışişleri Bakanı Djibrill Bassole’nin isteğiyle bu programı Google Play Strore’den indirdim ve 3-4 ay aynı şahıs ve Herve Zongo ile masonik konularda yazıştık.”
(Şifreli haberleşme olarak kullanılan ByLock isimli programdan nasıl haberdar oldunuz) Bu programı bir şifreleme girmeden sadece Google Play Store’den indirdim ve kullandım.

KÜTÜPHANENDE DUMANLI’NIN KİTABI NEDEN VAR?
(İkametinizde bulunan Ekrem Dumanlı ve Fetullah Gülen’e ait kitaplar hakkında ifadenizi veriniz) Kütüphanemde 2 binin üzerinde kitabım vardır. Yaşam biçimim ve çevrem icabı bunlarla ilgim olması eşyanın tabiatına aykırıdır.

YURTDIŞINA GİTTİNİZ, ABD’YE GİTTİNİZ Mİ?
(Yurtdışına gittiniz mi, ABD’ye gidip geldiniz mi) Görevim icabı sayısız denebilecek kadar yurtdışına gittim en son 12-16 Eylül 2016 tarihinde İsrail’e gittim. 1989-1993’te görev icabı ABD’ye gittim ayrıca 1994’te geçici görevle bulundum.

ÇOCUKLARINIZ HANGİ HASTANEDE DOĞDULAR?
Akay’a Emniyet’te yöneltilen diğer sorular ise şöyle: “Kardeşlerinizin eşleri ne iş yapıyor? Çocuklarınız hangi hastanede doğdu? Eşiniz ile nerede ve nasıl tanıştınız? Eşiniz nerede çalışmaktadır? Dijitürk üyeliğiniz var mıdır? Eşiniz ile tatillerinizi nerelerde geçirdiniz? Dışişleri Bakanlığı personelinden birileriyle tatile gittiniz mi? Telefonunuzu ve kullandığınız hattı kaç yıldır kullanmaktasınız? 15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsü sonrası telefon makinelerini değiştiriniz mi? Rehberinizden isim sildiniz mi?”

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER UYARDI: RUANDA YARGILAMASI FELÇ OLDU, AKAY’I BIRAKIN!
BİRLEŞMİŞ Milletler’in (BM) savaş suçları alanındaki üst düzey yargıçlarından Theodor Meron, tutuklu BM yargıcı Aydın Sefa Akay’ın serbest bırakılması için çağrı yaptı. Ruanda ve Yugoslavya’daki savaş suçlarını yargılayan kurumun başkanı Meron, Akay’ın tutuklanması nedeniyle Ruanda’daki yargılamanın felç olduğunu söyledi.

BM Genel Kurulu’nda konuşan ve “Yargılamalar Akay olmadığı için yapılamıyor” diyen Meron, örnek olarak Ruandalı eski bakan Augustin Ngirabatware’nin 1994’teki soykırımdan aldığı cezanın temyiz sürecini gösterdi. Akay, temyiz mahkemesi üyesiydi. Meron, Akay’ın diplomatik dokunulmazlığına vurgu yaparken, ziyaret başvurusuna Ankara’dan cevap gelmediğini belirtti.

BYLOCK’UN SAHİBİ BÖYLE DEMİŞTİ: 600 BİN KİŞİ İNDİRDİ DARBEDEN 7 AY ÖNCE KULLANIMDAN KALKTI

15 Temmuz darbe girişimini Cemaat’e yıkmaya gayret eden iktidar, ‘ByLock üzerinden şifreli haberleştiler’ diye algı oluşturmaya ve suç delili uydurmaya çalışıyor. ‘Telefonuna ByLock indirilmiş’ denilerek, önceden fişledikleri binlerce memur açığa alındı ve hapse atıldı.

Hürriyet’te geçtiğimiz haftalarda Bylock’un sahibi David Keynes ile görüşmesiyle Bylock’un GooglePlay ve Appstore üzerinden 600 bin kez indirildiği, Türkiye, Suudi Arabistan ve İran’ın da dahil olduğu birçok ülkede programın kullanıldığı ortaya çıkmıştı. Yine Türkiye’de mahkemelerin ve iktidarın tutuklamaya gerekçe yaptığının aksine Bylock’un Ocak 2016’da, yani darbe girişiminden 7 ay önce alt yapı yetersizliği ve güncelleme yapılamadığı için tamamen kullanımdan kaldırıdığı ortaya çıkmıştı.

bylock hurriyet-kynes-ismail saymaz-15 temmuz-darbe girisimi-sahte delill.jpg

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin