Büyükelçi suikastinde El Nusra bilmecesi: Önce üstlendi sonra reddetti

Ankara’da Rus Büyükelçi’nin ölümüyle sonuçlanan kanlı saldırıyı El Nusra’nın çatısını kurduğu Ceyş-ul Fetih üstlendi. Gelişmeyi SPUTNİK’de duyurdu. Türkiye saati ile gece 12:00’de Rusya merkezli RBK ajansı bir haber yayınladı. Haberine göre, Büyükelçi Karlov’a düzenlenen suikasti internette paylaşılan bir mektup ile üstlendiği belirtilen Fetih el Şam ve Fetih Ordusu, iddiaları reddettiğini yazdı.

ARAP MEDYASINDA VE SPUTNİK’TE SON DAKİKA
EL Nusra yapılanmasının suikastı üstlenmesi Arap basınında da büyük yankı buldu. El-Naşra gazetesi bildiriyi yayınlayıp Büyükelçi saldırısıyla ilgili gelişmeleri okurlarına aktarırken, el-Hadat da bildirinin tamamını yayınladı. Sputnik’de gelişmeyi son dakika olarak verdi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun suikastla ilgili olarak ‘Rusya da biz de bu işin arkasında feto olduğundan eminiz’ diyerek cemaati hedef göstermesine de Rusya’dan yalanlama gelmişti.

EL NUSRA SUİKASTÇININ KÜNYESİNİ VERDİ: CEYŞ-UL FETİH ASLANI MERT ALTUNTAŞ

1++El Kaide uzantısı El Nusra’nın çatısını oluşturduğu Ceyş-ul Fetih, yayınladıkları bildiride Ankara’da Rus Büyükelçi’ye suikastı kendilerinin tertiplediğini açıkladı ve yeni saldırıların işaretini verdi. Örgüt yaptığı açıklamada, “Dünya Halep’teki yaşananlara sessiz kaldığı, Levant’taki Müslümanlara destek gelmediği için Bozkurtlar Hareketinin (Ülkü Ocaklar’na bağlı) ve Hizb-ul Islami el Turkistani grubunun katılımı ile Suriye halkının zaferi için Ankara’daki Rus Büyükelçisi Andrei Karlov’un idamını Ceyş-ul Fetih aslanlarından bir aslan Mert Altuntaş üstlenmiştir” denildi.

EL NUSRA YAPILANMASI: ŞEHİT MERT ALTINTAŞ
“Bildiride büyük puntolarla Şehit Mert Altıntaş” yazılırken, Ceyş-ul Fetih liderliği, ayrıca Rus Büyükelçi’ye suikastın “Halep’te ölen kadın, çocuk ve yaslılar ile tüm dünyada akıtılan Müslüman kanının birinci intikamı hükmünde olduğunu” açıkladı. Yani, açıklamada yeni saldırılara işaret edildi. Büyükelçinin öldürülmesini “Halep’in kan davası olarak” ilan eden açıklamada şöyle denildi:

“Halep’ten ya da diğer bölgelerden çıkmak zorunda kalmamız, halkın öcünü almamıza engel olamayacak. Allah’ın izniyle yakın zamanda Şam, Ankara, Moskova, Bağdat ve tüm İslam topraklarına fatihler olarak döneceğiz.”

Fetih Ordusu, El Kaide’nin Suriye kolu Nusra Cephesi’nin öncülüğünde geçen sene başında kurulmuş, bu “çatı örgütü” Katar, Suudi Arabistan ve Türkiye’den aldığı destekle İdlib’i ele geçirmişti.
İlgili haberlerin linkleri:

http://www.elnashra.com/news/show/1060460/

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin