‘Büyükada davası’nda savcının mütalaası için duruşma ertelendi

İstanbul’daki Büyükada’da toplantı yaparken gözaltına alınan insan hakları savunucularının yargılandığı davada mütalaa için ek süre verildi.

İstanbul 35’inci Ağır Ceza Mahkemesi’deki davanın dokuzuncu duruşması, bugün Çağlayan adliyesine görüldü. İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Taner Kılıç ve İlknur Üstün’ün de aralarında bulunduğu 4 tutuksuz sanık katıldı, avukatları da salonda hazır bulundu. Duruşmayı, Helsinki Yurttaşlar Derneği, Avrupa Birliği Delegasyonu, Af Örgütü ve Hollanda Konsolosluğu’ndan yetkililer ile çok sayıda kişi izledi.

Savcı, dosyaya yeni atandığını belirterek evrak fazlalığı nedeniyle mütalaa hazırlamak için ek süre istedi. Talebi kabul eden mahkeme, duruşmayı 27 Kasım saat 09.30’a erteledi.

İnsan hakları kurumlarında çalışan 11 kişi, Temmuz 2017’de İnsan Hakları Savunucularının Korunması ve Dijital Güvenliği toplantıya katıldığı gerekçesiyle ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ ve ‘silahlı terör örgütüne yardım etmek’le suçlanmıştı.

Taner Kılıç

İddianame

İddianamede, o dönem Uluslararası Af Örgütü Türkiye şubesi başkanı olan Taner Kılıç hakkında ‘silahlı terör örgütü üyeliği’ iddiasıyla, diğer kişiler hakkında ise ‘silahlı terör örgütüne yardım etme’ suçlamasıyla yedi buçuk yıldan 15’er yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

İddianamedeki isimler

İddianamede yer alan kişiler şöyle, Alman vatandaşı Peter Frank Steudtner ile İsveç vatandaşı Ali Ghravi, Yurttaşlık Derneği’nden Nalan Erkem, Kadın Koalisyonu’ndan İlknur Üstün,Uluslararası Af Örgütü’nün Türkiye Temsilcisi Taner Kılıç, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Yönetim Kurulu üyesi Veli Acu, İnsan Hakları Gündemi Derneği’nden Günal Kurşun, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği’nden Nejat Taştan, Yurttaşlık Derneği’nden Özlem Dalkıran, eski Mazlum Der’li aktivist Şeyhmus Özbekli.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin