Bütçede rekor açık! 34 ülkeye yardım gönderen AKP hükümeti hâlâ şov peşinde

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın açıklamasına göre, şubatta örtülü ödenekten 197 milyon lira harcandı. İki aylık harcama 415.7 milyon liraya çıktı.

Mart ayında yayınlanan bütçe verilerine göre rekor açık gerçekleşti. 2019 yılı Mart ayında verilen açığın bu yıl yüzde 78 artmasına rağmen AKP hükümeti koronavirüs salgını yardımlarını hız kesmeden devam ediyor. Washington DC merkezli düşünce kuruluşlarının düzenlediği panele video konferansla katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ‘‘Kendimizin tıbbi ekipman ihtiyacı olmasına rağmen İngiltere, İtalya ve İspanya gibi önemli müttefiklerimizin de aralarında bulunduğu 34 ülkeye yardım elimizi uzattık.’’ dedi.

Sadece 1 ayda giderler gelirlerden 43,7 milyar lira daha fazla olduğu Türkiye’de 34 ülkeye yardım yapılması gündemdeki yerini alırken Hazine ve Maliye Bakanlığı mart ayına ilişkin bütçe verilerini yayımladı. Vergi tahsilatlarının ertelendiği, bütçe giderlerinin arttığı ve koronavirüs salgınının giderek yayıldığı mart ayında bütçe rekor düzeyde açık verdi. Geçen yıl mart ayında 24,5 milyar lira olan bütçe açığı bu yılın mart ayında yüzde 78,3 oranında artarak 43,7 milyar liraya yükseldi.

Mart ayında hazine 91,2 milyar lira harcama yaparken, devlet kasasına toplam 47,4 milyar lira para girdi. Geçen yılla karşılaştırıldığında harcamalar yüzde 16 artarken, gelirler yüzde 13 azaldı. Geçen yıl 54,4 milyar lira gelir elde eden hazine gelirleri bu yılın mart ayında 47,4 milyar liraya düştü.

NİSAN DAHA KÖTÜ OLACAK

Öte yandan vergi gelirlerinde birçok kalem şubat ayında tahakkuk ettiği için mart ayında tahsil edildi. Ancak mart ayında salgının yarattığı kriz nedeniyle tüketim azaldı, vergi tahakkukları durdu ve birçok sektöre vergi ertelemeleri getirildi. Eğer nisan ayında israf kalemleri azaltılmazsa bütçedeki delik gelecek ay çok sert şekilde büyüyecek.

AKP HÜKÜMETİ YARDIM ŞOVUNA DEVAM EDİYOR

Bütçe tam takır fakat hükümet şovdan taviz vermiyor. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Washington DC merkezli düşünce kuruluşları Atlantic Council ve Türk Miras Vakfının (THO) ortaklaşa düzenlediği ve video konferans üzerinden yapılan “Yarını belirlemek için bugün ne yapılmalı?” başlıklı panelde, Türkiye’nin Covid-19 salgını ile mücadelesini anlattı.

Çavuşoğlu, “Kendimizin tıbbi ekipman ihtiyacı olmasına rağmen İngiltere, İtalya ve İspanya gibi önemli müttefiklerimizin de aralarında bulunduğu 34 ülkeye yardım elimizi uzattık.” dedi

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin