Bundesliga ve La Liga’da değişimin ayak sesleri

HABER-YORUM | HASAN CÜCÜK

Almanya Bundesliga ve İspanya La Liga’da bu sezon enteresan skolar görüyoruz. La Liga’da Barcelona ve Real Madrid alışık olmadığımız bir performans ortaya koyuyor. Keza Bundesliga’da Bayern Münih nazar değmiş gibi oynuyor. İki ligde de şampiyonun kim olacağını konuşmak erken ama bir değişim yaşanırsa sürpriz olmaz.

La Liga’da Real Sociedad, Athletic Bilbao, Deportivo La Coruna ve Valencia gibi takımların şampiyonlukları tarih öncesinde kalmış gibi geliyor. Böyle düşünenler haksızda değil. Real Sociedad 1982, Athletic Bilbao 1984, Deportivo 2000 ve Valencia 2004’de son kez şampiyonluk gördü. Şampiyonluk sürekli Barcelona – Real Madrid arasında gitti geldi. Bu geleneği 2014’te Atletico Madrid bozdu. İki kutuplu bir lig haline gelen La Liga’da bu yıl rüzgar biraz farklı esiyor.

La Liga’da 14 hafta sonunda zirvede 28 puanla Barcelona bulunuyor. Barcelona’nın lider olması değil ancak 14 maçta topladığı puanların azlığı sürpriz oldu. Geçen sezonun şampiyonu Barcelona koca bir sezon boyunca sadece bir kez yenilgi görmüştü. Bu sezon ise daha 14. haftada iki maçta sahadan yenilgiyle ayrıldı. Rakiplerin korkulu rüyaso Nou Camp’ta 2 maçta beraberlik, bir maçta ise yenilgiyle tanıştı. Geçen sezon 14 haftayı, 11 galibiyet ve 3 beraberlik geçip 36 puan toplamıştı. Bu sezon bunun 8 puan gerisinde kaldı.

Barcelona’nın takipçileri 27 puanla Sevilla, 25 puanla Atletico Madrid ve 24 puanla Deportivo Alaves. Son 3 yılın Şampiyonlar Ligi şampiyonu ancak 5. sırada bulunuyor. Topladığı puan ise 23. Barcelona’nın takipçisi olması gereken normalde Real Madrid olmalıydı. Bu sezon zirve yarışı veren Sevilla geçen sezonu 7., Alaves ise 14. sırada tamamlamıştı. Real Madrid geçen sezona da iyi başlamamıştı. Ancak 14 hafta sonunda 28 puan toplamayı bilmişti. İyi başlamadığı sezonda bile 14. hafta sonunda 28 puan toplamış olması, bu yıl gösterdiği kötü performansın boyutunu ortaya çıkarıyor. 14 haftada 5 yenilgi alması Real Madrid’in yaşadığı facia durumu net bir şekilde özetliyor. Geçen yıl tüm sezon boyunca 6 yenilgi almıştı.

Barcelona ve Real Madrid dışında bu yıl bir şampiyon görür müyüz? Bu soruya şimdiden evet demek oldukça zor. Ancak Real Madrid’in şampiyonluk şansının Sevilla ve Atletico Madrid’ten daha az olduğu su götürmez bir gerçek. Messi’nin performansında görülecek düşüş Barcelona’nın başarısını doğrudan etkileyecek.

Almanya Bundesliga’da rüzgar La Liga’dan daha ters tersten esiyor. Zirvede Borussia Dortmund bulunuyor. Bu durum pek sürpriz sayılmaz. Asıl sürpriz Dortmund’un takipçilerine baktığımızda karşımıza çıkıyor. Son 6 yılın şampiyonu Bayern Münih ancak kendine 4. sırada yer bulurken, ikinci sırada Mönchengladbach, üçüncü sırada RB Leipzig yer alıyor. Bayern Münih geçen sezonu en yakın rakibinin 21 puan önünde şampiyon tamamlamıştı. Ligin bitimine haftalar kala şampiyonluğunu ilan etmişti. Bu yıl ‘o eski halinden eser yok şimdi’ şarkısını söylüyor.

Borussia Dortmund 14 hafta sonunda topladığı 33 puanla en yakın rakibinin 7 puan önünde zirvede oturuyor. Dortmund geçen sezona da fırtına gibi başlamıştı. İlk 7 haftayı 6 galibiyet ve bir beraberlikle tamamlayan Dortmund, yine rakiplerine fark atarak liderlik koltuğuna kurulmuştu. Ancak 8. haftadan itibaren rüzgar tersten esmiş puan kayıpları üst üste gelmişti. Tam 8 hafta 3 puana hasret kalmıştı. Geçen yıl 14 hafta sonunda 22 puan toplamıştı. Tüm sezon boyunca 55 puan toplayan Dortmund, bu sezon 14 haftada 33 puana ulaşarak oldukça başarılı bir performans ortaya koydu.

Bu sezon 14 hafta sonunda 24 puan toplayan Bayern Münih, aldığı 3’er yenilgi ve beraberlikle puan dağıtmada oldukça cömert davrandı. Geçen sezon 24 maçta 3 beraberlik ve 4 yenilgi almıştı. Devre bitmeden bir yenilgi daha alırsa, geçen yılki puan kaybettiği maçlar sayısına bu yıl yarım devrede ulaşmış olacak. Geçen yıl 14 maçta 32 puan toplamıştı. Bu sezon 26 puanla ikinci sırada bulunan Mönchengladbach geçen sezonu 9. sırada, 25 puanla üçüncü sıradaki RB Leipzig ise 6. sırada bitirmişti.

Son 6 yıldır şampiyonluğun sahibi Bayern Münih ilk kez bu sezon ciddi bir şekilde tökezledi. Yeni hocayla sezona başladı. Yıldızların formsuzluğu ve yaşlanmasını derinden etkiledi. Borussia Dortmund uzun bir aradan sonra şampiyonluk hayali kurmaya başladı. Dortmund geçen yılın 8. haftasından itibaren yaşadığı hüsranı tekrarlamazsa sezon sonunda Bundesliga’da Bayern Münih dışında bir şampiyon görmüş olacağız. Bu hiçte uzak bir ihtimal değil.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin