“Bu mektubu imzalayarak Abdurrahman’a ve binlerce hukuksuz tutukluluğa dikkat çekebilirsiniz”

Üniversite öğrencisi Abdurrahman Çolak 12 Haziran 2017’den bu yana ‘terör’ suçlamasıyla Silivri Cezaevi’nde. Abdurrahman Çolak’ın özgürlüğüne kavuşması için change.org’da imza kampanyası başlatıldı.

Makul şüphe iddiasıyla tutuklana Çolak’ın dosyasında ise hiçbir delil bulunmuyor. Fakat hayatı boyunca gerçek bir silaha bile dokunmadığı halde Çolak, ‘terör örgütü üyesi’ iddiasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Başlatılan kampanyada, “Bu mektubu imzalayarak, keyfi ve hukuksuz bir şekilde tutuklanmış Abdurrahman ve diğer 18,142 kişiye dikkat çekebilirsiniz. Abdurrahman’ın sahip olduğu haklarından faydalanabilmesi ve eğitimine devam edebilmesi için en kısa sürede tahliye edilmesini istiyoruz!” dendi.

Başlatılan kampanyada Abdurrahman Çolak için şu ifadeler kullanıldı.

Problem

“Abdurrahman Çolak(25), terör suçlamalarıyla 12 Haziran 2017 tarihinden beri tutuklu. Kendisi hiç bir terör grubu ile bağlantısı olmayan sıradan bir üniversite öğrencisiydi. Hayatı boyunca gerçek bir silaha bile dokunmadığı halde, terör örgütü üyesi olmakla suçlanarak 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Kanlı darbe sorası, delillerin “makul şüphe” kapsamında değerlendirilmesiyle binlerce kişi gözaltına alınıp tutuklandı. Ancak Abdurrahman’ın dosyasında makul şüphe çerçevesinde değerlendirilmesi mümkün olan hiç bir delil yok.

Abdurrahman ByLock programını kullandığı gerekçesi ile tutuklandı
ancak kendisi, söz konusu programı hiç bir zaman telefonuna dahi
indirmedi. Nitekim mahkeme, kullanıcı adı, şifre, görüşülen kişi yahut
sohbet içeriği gibi delil olarak nitelendirilmesi mümkün olan hiç bir
bilginin varlığından bahsetmedi. Sonuç olarak, ortada hiç bir yeterli
hukuki gerekçe olmadığı halde Abdurrahman 1,5 yılı aşkın süredir
hapishanede. En temel insani haklarından faydalanamıyor ve eğitimine devam edemiyor.

Çözüm:

Abdurrahman’ın dosyası hakkında verilen karar temyiz edildi ve şu anda Istinaf Mahkemesi’nin kararı bekleniyor.

Bu mektubu imzalayarak, hakimlerin dosyayı derinlemesine incelemeleri konusunda onları cesaretlendirebilirsiniz. Hiç bir delilin mevcut olmadığı bir dosya hakkında karar vermek bu kadar zor olmamalı!

Bu mektubu imzalayarak, keyfi ve hukuksuz bir şekilde tutuklanmış Abdurrahman ve diğer 18,142 kişiye dikkat çekebilirsiniz.

Abdurrahman’ın sahip olduğu haklarından faydalanabilmesi ve eğitimine devam edebilmesi için en kısa sürede tahliye edilmesini istiyoruz!”

3 YORUMLAR

  1. Abdurrahman’ın sahip olduğu haklarından faydalanabilmesi ve eğitimine devam edebilmesi için en kısa sürede tahliye edilmesini istiyoruz!”

  2. Ne duruyorsunuz Allah aşkına anlatmak için gerçekleri enine boyuna
    Ne duruyorsunuz zalimlerin oyunlarını eziyetlerini atmak için günde kaç saat harcıyorsunuz. NE YAPIYORSUNUZ adı Akhmet Emre Ayşe Sude erkam nazlı olan cennet kuşları bebekler demir parmaklıklar ardında iken Zaman mi durdu. Biz mi rahatladık yada alıştık mi zulme. HADI HERKES ELINDEN GELDIGI KADAR TEKRAR baslasin yeniden sahip ciksin mazlumlara. Calmadik kapi kalmasin anlatmadik makam kalmasinvicdanlara duyuralim bu ızdirabi. Herkes allah benden bu yaptigimla razi olsa keske diyerek yeniden anlatsin. Kardeslik ruhunu yeniden canlandirsin. UMIDIMIZ OLMAZSA NEYIZ KI…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin