Bu da ‘Çay Zoom’ sohbeti

Yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını ile birlikte video konferans programı Zoom’un kullanımında büyük artış yaşandı. Birçok firma ve eğitimi kurumu programlarını Zoom üzerinde devam ettiriyor. Program, evlerinde kalmak zorunda kalan insanlar için yeni bir görüşme kapısı oldu.

İlahiyatçılar Harun Tokak ve Hüseyin Kara ile Rasim Öz, Zoom programının kullanımına yeni bir format ekledi. Üçlü, 15 Temmuz sonrası Türkiye’den ayrılmak zorunda kalan ve Avrupa’daki kamplarda mülteci hayatı yaşayanlara hafta içi bu yolla misafir oluyor.

Programı ismini de ‘Çay Zoom’ olarak koyan grup, misafir olduğu evde ya da kamp odasında dertleri dinliyor ve sorunlara çözüm bulmaya çalışıyor. Buralarda kalan Muhacirler ise program boyunca hem yaşadıklarını anlatıyor, hem de moral kazanıyor.

Projenin mimarlarından ilahiyatçı Harun Tokak, “Şu ana kadar 10’dan fazla yere misafir olduk. Bir saat boyunca kamplardaki muhacir kardeşlerimizle birlikte hoş bir sohbet ediyoruz. Onları dinliyor, moral veriyoruz. Onlar da bize söylemek istediklerini ve süreç boyunca yaşadıklarını anlatıyor.” diyor.

Tokak ayrıca, “Program sırasında bu kardeşlerimizin tanıdığı diğer kişileri de davet ediyoruz. Eski anılar program boyunca canlanıyor.” ifadelerini kullanıyor.

Harun Tokak moderatörlüğünde başlayan ve ortalama bir saat süren programın önemli bir kısmında, yurtlarını terk etmek zorunda kalan ve kamp hayatı yaşayanlar konuşuyor. Türkiye’de yaşadıklarını, istemeyerek terk ettikleri ülkelerinden ayrılma süreçlerini ve geldikleri ülkelerdeki durumlarını anlatıyor.

Sohbet sırasında yer yer duygulu anlar yaşanırken, yer yer de mutluluk ve şükür ifadeleri dile getiriliyor.

Harun Tokak’ın yanı sıra ilahiyatçı Hüseyin Kara ve Rasim Öz de sohbete iştirak ederek yaşanan travmaların bir nebze olsun azaltılması ve sorunların çözümü için katkı sağlıyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin