BTK, ‘kamu yararı’ derse WhatsApp da Netflix de engellenebilecek

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Bu tür sosyal medya mecralarının tamamen kaldırılmasını, kontrol edilmesini istiyoruz’ açıklamasının ardından AKP’nin hazırladığı kanun teklifinin ayrıntılarına ulaşıldı.

Buna göre, yasa teklifiyle WhatsApp, Netflix, Telegram gibi uygulamaları engellenmenin önünü açılıyor. Yeni düzenleme göre BTK, ‘kamu yararı’ derse WhatsApp da Netflix de engellenebilecek.

Erdoğan’ın “Yalanın, iftiranın, kişilik haklarına saldırının, itibar suikastlerinin alıp başını gittiği bu mecraların bir düzene sokulması şarttır. Bu millete, ülkeye bu tür mecralar yakışmıyor. Bu tür sosyal medya mecralarının tamamen kaldırılmasını, kontrol edilmesini istiyoruz” açıklamasının ardından AKP’nin hazırladığı kanun teklifinin ayrıntılarına ulaşıldı

Sözcü’den İsmail Şahin’in haberine göre, AKP’nin hazırladığı yasa teklifiyle WhatsApp, Netflix, Telegram gibi uygulamaları engellenmenin önünü açılıyor.

İKİ KANUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILACAK

Hükümetin üzerinde çalıştığı yasa düzenlemesi iki kanunda değişiklik yapılmasını öngörüyor. Bunlar, 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunu ile 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu.

BTK’YA GENİŞ YETKİLER GETİRİLİYOR

Her iki yasa yapılacak değişiklikle Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) geniş yetkiler getiriyor. Hükümetin üzerinde çalıştığı yasa taslağı, 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu’na ‘şebekeler üstü hizmet’ tanımı getirilmesini öngörüyor.

Bu tarif taslakta şöyle yapılıyor: İnternet erişimine sahip abone ve kullanıcılara, işletmecilerden veya sağlanan internet hizmetinden bağımsız olarak bir yazılım vasıtası ile sunulan; sesli, yazılı, görsel iletişim kapsamındaki kamuya açık elektronik haberleşme hizmetleri veya yazılım platformu vasıtasıyla sunulan uygulama hizmetleri…

‘ŞEBEKELER ÜSTÜ HİZMET’E WHATSAPP DA NETFLİX DE GİRİYOR

Hukukçulara göre, şebekeler üstü hizmetle WhatsApp, Netflix ve Telegram gibi uygulamalar tanımlanıyor. Kanuna eklenmesi öngörülen madde ile BTK’ya bu tür uygulamaların engellenmesi izni veriyor.

BTK ‘KAMU YARARI’ GEREKTİĞİNDE…

Taslakta bu konuyla ilgili madde şu şekilde yer alıyor: Kurum (BTK) kamu yararı gereklerini göz önünde bulundurarak şebekeler üstü hizmet sunumuna ilişkin gerekli düzenlemeleri yapmaya, yetkilendirilmeksizin şebekeler üstü hizmet sunumunun engellenmesine ilişkin tedbirleri almaya, gerektiğinde işletmecilere Kurum düzenlemelerinde öngörülen tedbirlerin alınması için yükümlülük getirmeye yetkilidir.

TEMSİLCİLİK AÇMALARI ZORUNLU OLACAK

5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunu’na eklenecek maddeler ile de Twitter, Facebook, Youtube ve Instagram gibi sosyal medya platformlarına Türkiye’de temsilcilik açma zorunluluğu getiriliyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin