Brüksel mahkemesi: PKK üyeleri terörizmle yargılanamaz

Belçika’da iddianameleri incelemekle görevli Brüksel Alt Mahkemesi (Eyalet temyiz mahkemesi), PKK üyelerine yönelik bir davada sanıkların terörizmle yargılanamayacağına hükmetti ve Federal Savcılık İddianamesi’ne ilişkin takipsizlik kararı verdi. Daha önce örgütle ilgili Belçika’da benzer doğrultuda iki karar daha çıkmıştı.

Euronews’in haberine göre, dün görülen dava sonucunda PKK faliyetlerine katılmak ve örgüt içerisinde farklı pozisyonlarda görev ifa etmek gibi suçlardan 35 sanık ve bir şirket hakkındaki davanın terör kapsamında görülemeyeceği karara bağlanmış oldu.

Suç dosyaları kabarık

Sanıklar hakkındaki iddianamede birçok suçlama yer alıyor: “Terör örgütü üyeliği. Belçika ve diğer Batı Avrupa ülkelerinden genç ve çocuk yaştakileri ailelerinden koparıp Belçika, Yunanistan ve Irak’taki kamplarda terör eğitimi vermek. Sahte evrak düzenlemek. Haraç toplamak. Ortadoğu’da turist kaçırmak. Terör propagandası yapmak. Terör ögütünü finanse etmek.”

Belçika Büyükelçisi: PKK terör örgütüdür

Karar sonrası Belçika’nın Ankara Büyükelçisi Michel Malherbe “Belçika, Türkiye’nin önemli bir ortağıdır ve öyle kalacak. Belçika devletinin şu anki pozisyonu iyi bilinmektedir: PKK terörist bir örgüttür.” şeklinde açıklama yaptı. Malherbe, 2017’de aynı davada, savcılığın, istinaf mahkemesinin kovuşturmazlık ile sonuçlanan ilk kararına karşı da temyiz başvurusunda bulunulduğunu hatırlattı.

Belçika Dışişleri: PKK terör örgütü, kararımız değişmez

Belçika Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthieu Branders ise yargının bağımsız olduğunu ifade ederek, “Bu noktada Belçika’nın PKK’yı terör örgütü olarak tanıdığı kararı değişmeyecektir” açıklamasını yaptı. Branders, Türkiye ile Belçika’nın önemli ve tarihi bir ortak olduğunu ifade etti.

‘Dava uluslararası mahkemede görülmeli’

Federal Savcılık PKK’yı bir terör örgütü olarak tanımlarken mahkemenin bu nitelendirmeyi kullanmaması Belçika kriminal yasalarının karşılıklı silahlı çatışma içerisinde olan silahlı güçleri terörizm kapsamına almadığı sonucunu doğuruyor.

Yani mahkeme meseleyi Türk silahlı kuvvetleri ile Kürt silahlı güçleri arasında bir bölgenin yerel meselesi olarak görüyor. PKK’nın uluslararası olmayan bir çatışmanın tarafı olduğuna, bu sebeple Belçika mahkemelerinin bu davaya bakmaya yetkisi olmadığı kararına varıldı.

Davanın temyize gitme imkanı kalmadı

Konunun uluslararası mahkemelere sevk edilmesi gerektiğini belirten Brüksel alt mahkemesi, davanın Belçika Ceza Mahkemesi’ne taşınmasını engellemiş oldu. Davaya ilişkin gerekçeli kararın birkaç gün içinde açıklanması bekleniyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin