Brüksel karıştı: Gözaltında ölen genç için düzenlenen protestoda çatışma

Belçika’nın başkenti Brüksel’de 23 yaşındaki İbrahima Barrie’nin polis tarafından gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybetmesi sonrası düzenlenen protestolar, şiddet olaylarına sahne oldu.

Polisle çatışan göstericiler, bir karakolu ateşe verdi. Polis, protestoculara tazyikli su ile müdahale etti.

Belçika medyasına göre, Brüksel polisi, Cumartesi akşamı saat 19:00 sıralarında koronavirüs önlemlerine uyulup uyulmadığını kontrol ederken, kimlik yoklaması sırasında kaçmaya çalışan siyah genç İbrahima Barrie’nin peşine düştü.

BBC’nin aktardığına göre, Kuzey İstasyonu civarında yakalanan Barrie, sorgulanmak üzere yakındaki bir karakola görüldü. Polisten yapılan açıklamaya göre, karakoldan çıkan genç, yeniden istasyona döndüğünde bilincini kaybetti.

Ambulansla hastaneye kaldırılan Barrie, saat 20:30’da hayatını kaybetti Savcılık, İbrahima Barrie’nin ölüm nedenine ilişkin daha fazla açıklama yapmadı.

İbrahima Barrie

Brüksel Savcılığı, Çarşamba sabahı, “kazara insan öldürme” gerekçesiyle soruşturma yargıcı talebinde bulundu. Savcılık sözcüsü, gerçeklerin ortaya çıkarılması için soruşturma yargıcının görevi devralmasını istediklerini açıkladı.

Sözcü, “Kaza sonucu öldürme, tarafsız bir iddiadır ve polisin yanlış bir şey yaptığını varsaydığımız anlamına gelmez” dedi. Ailenin avukatı, İbrahima’nın sorgu sırasında fenalaştığını ve sandalyeden düştüğünü söyledi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin