Brezilyalı hayvan hakları savunucuları sokağa indi: “Türkiye’ye canlı hayvan ihracaatını durdurun!”

Brezilya’daki hayvan hakları savunucuları, ihracaat için Türkiye’ye gemilerle gönderilen canlı hayvanlar için eylem başlattı. Hayvanların çok kötü şartlarda gemilere yüklenip Türkiye’ye gönderildiğini belirten hayvan hakları savunucuları, eylemlerini Türkiye Konsoloslukları ve diğer noktalarda artırdı. Eylemlerde yıl boyunca “ihraç” edilecek canlı hayvan sayısının yaklaşık 600 bin olacağı belirtiliyor.

Eylemler, Brezilya çapında canlı hayvan ihracatını durduran mahkeme kararının iptal edilmesi ile 4 Şubat günü 20 binden fazla çiftlik hayvanının çok kötü koşullarda Türkiye için yola çıkması sonrası birçok noktada yaygınlaştı.

7 Şubat Çarşamba günü ise 8 bin çiftlik hayvanı taşıyacak yeni bir operasyon için başka bir gemi, São Paulo’nun sahil kesiminde bulunan São Sebastião Limanı’na yanaştı. Verilen bilgiye göre, yaklaşık 100 bin hayvan daha karantina altında yola çıkmayı bekliyor; 2018 boyunca yaklaşık 600 bin hayvanın daha gönderilebileceği belirtiliyor.

Hayvan hakları aktivistleri, 6 Şubat Salı günü canlı hayvan ticaretini gerçekleştiren Minerva Foods şirketi önünde buluştu. Çarşamba günü ise ülkenin federal başkenti Brasilia’daki Türkiye Büyükelçiliği ve Minas Gerais eyaleti başkenti Belo Horizonte’deki Türkiye Fahri Konsolosluğu ve São Paulo’daki 3. Bölge Federal Mahkemesi önünde eylem vardı.

 

 

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin