Brezilya’da bir Türk jetinde 1,3 ton kokain ele geçirildi

Brezilya’nın Fortaleza Havaalanı’nda bu sabah yapılan operasyonda, özel bir Türk jetinde valizlerin içine saklanmış halde 1.3 ton kokain ele geçirildi. İspanyol yolcu ve uçağın dört Türk mürettebatı sorgulanmak üzere polis merkezine götürüldü. Şahısların uluslararası uyuşturucu ticareti yapmak suçlamasıyla tutuklandığı öğrenildi. Uçağa, cep telefonlarına ve belgelere de el konuldu. Federal polise göre, soruşturmalar bu materyalin analiziyle devam ediyor.

Operasyonun, süren bir soruşturma kapsamında gerçekleştirildiği açıklandı. Uyuşturucu, Ribeirao Preto’dan kalkan ve Belçika’nın Brüksel kentine gitmekte olan bir Türk jetinde ele geçirildi. Uyuşturucu bir İspanyol yolcuya ait 24 bavula konulmuş olarak bulundu. Her bavulda 50 ilaç tableti ve toplam 1.200 kokain tableti olduğu aktarıldı.

JETİN SAHİBİ OLAN ŞİRKETİN AKP’YLE BAĞLANTISI DİKKAT ÇEKİYOR

TC-GVA kuyruk numaralı jet, THY tarafından önce başbakanlığa satılıyor. Ardından da uçağı ACM Air isimli şirket alıyor. Şirketin sahibiyle AKP’li Binali Yıldırım’ın yakın ilişkisi olduğu ileri sürülüyor. ACM Air’in Ceo’su Çiğdem Özkan’ın da daha önce AKP’den Diyarbakır milletvekili aday adayı olduğu ortaya çıktı. Söz konusu jetin 15 Temmuz’da Recep Tayyip Erdoğan tarafından kullanıldığı ileri sürülüyor.

ACM Airlines, uçağın İspanyol bir yolcu tarafından kiralandığını ve o şahısla hiçbir bağlantılarının olmadığını açıkladı.

Operasyona ilişkin görüntüler yabancı basına böyle yansıdı:

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin