Boydak ve Kaynak Holding yöneticilerine 25 yıla kadar hapis istemi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında, Dünya Pazarlama (Samanyolu Pazarlama) ve bağlı şirketlerin yönetici ve ortaklarından 40’ı tutuklu 137 iş adamı hakkında, sözde “F… üyesi olmak” ve “terörizmin finansmanı hakkında kanuna muhalefet” suçundan 5 yıldan 25 yıla kadar hapis cezası talebiyle iddianame hazırlandı.

Boydak Holding’in eski Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak’ın kardeşi işadamı Bekir Boydak, oğlu Mahmut Sami Boydak, Multinet A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Şevket Başev ile CEO’su Yusuf Ziya Gündüz de şüpheliler arasında yer aldı. Boydak kardeşler için istenen ceza ise “terör örgütleri veya teröristlere fon sağlamak ve toplamak” suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapis oldu.

Habertürk’ün haberine göre, Cumhuriyet Savcısı İsmet Bozkurt tarafından hazırlanan 121 sayfalık iddianame, Başsavcı vekili İsmail Uçar tarafından onaylanarak 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. İddianamede aralarında eski Boydak Holding ve Kaynak Holding yöneticilerinin de bulunduğu 125 şüphelinin, “silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçundan 5 ile 10 ve “terör örgütleri veya teröristlere fon sağlamak ve toplamak” suçundan da 5 ile 10 yıl olmak üzere toplam 10 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası istendi.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin