Boydak Holding’i 4 yılda yedi bitirdiler!

HABER İNCELEME | İLKER DOĞAN

Hukuksuzca kayyım atandıktan sonra AKP rejimi tarafından zorla el konulan Boydak Grubu’nun ürün tedarikinde bile zorlandığı öğrenildi. İstikbal, Bellona ve Mondi gibi mobilya mağazalarından ürün temini için 2 ay sonrasına gün veriliyor. Söz konusu durum Türkiye’nin farklı şehirlerinde teyit edildi. Mağazalarda müşterilere ‘pandemi’ nedeniyle üretimin aksadığı, istenilen ürünün 2-3 ay sonra ancak getirilebileceği söyleniyor. Ürününün parasını ödediği halde 4 aydır alamayan müşteriler bile var.

Gasp edildikten sonra adı Erciyes Anadolu Holding olarak değiştirilen şirketin yeni yöneticilerinin söylediklerinin aksine sorun sadece pandemi değil. Edinilen bilgilere göre, özellikle kayyım döneminde şirketlerin içleri boşaltıldı.

İKİNCİ BİR EMRE KADAR ÖDEME YOK!

Müsadere sonrasında da yönetim ehil olmayan insanlara bırakıldı. Son dönemde şirketin hammadde temininde bile zorlandığı, üretim ve dağıtım kanallarının yönetilemediği belirtiliyor. Geçtiğimiz haftalarda grup adına üretim yapan fason firmalarla, hammadde temin edilen firmalara ‘ikinci bir emre kadar ödeme yapılmamasına’ dair yazı gittiği belirtiliyor. Grubun eski bir yöneticisi, “Bunun iki nedeni olabilir; ya şirketin içi boşaltılmıştır ve tedarikçilere ödeyecek para bile kalmamıştır. Ya da bankalardan para/kredi alamamaktadırlar.”

Boydak Holding, bünyesinde barındırdığı birbirinden değerli markalarla Türkiye ekonomisinin lokomotiflerinden biriydi. 15 Temmuz’dan önce açılan Hizmet Hareketi’ne yönelik soruşturmalar kapsamında 6 Mart 2016’da holdingin Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Boydak ile Yönetim Kurulu Üyesi Memduh Boydak tutuklandı. 15 Temmuz sonrasında ise Hizmet Hareketi’ne finansal destek sağladıkları gerekçesiyle gözaltına alınan Şükrü Boydak, Bekir Boydak ve İlyas Boydak cezaevine gönderildi.

15 TEMMUZ SONRASI KAYYIM ATANDI

Söz konusu tutuklamalardan yaklaşık iki hafta sonra 18 Ağustos’ta İstikbal, Bellona ve Mondi gibi ünlü markaların içinde bulunduğu Boydak Holding’e 5 kişilik kayyım atandı. Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak, aynı gün yaptığı açıklamada, hukuka, Türk adaletine güvendiklerini söylemiş, “Arkadaşlarımıza her şeyiyle dört dörtlük bir grubu teslim ediyoruz. 14 bin çalışanı ile 60 yıllık Boydak Holding’in böyle bir durumda kalması üzücü ama belki bizim için bir fırsattır,” ifadelerini kullanmıştı.

ÖNCE TMSF’YE DEVİR, SONRA GASP!

Holding, 5 Eylül 2016’da Kayseri 2. Sulh Ceza Mahkemesi kararı ile TMSF’ye devredildi. Yapılan sözde yargılamalar sonrasında 12 Temmuz 2018’de holdingin eski yönetim kurulu başkanı Hacı Boydak’a 11 yıl 10 ay; Memduh Boydak’a 18 yıl, Şükrü Boydak’a 10 yıl, tutuksuz yargılanan Mustafa Boydak, Erol Boydak, Bekir Boydak, İlyas Boydak ve Murat Bozdağ’a ayrı ayrı 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Eski Boydak Holding yöneticilerinin holding ve bağlı şirketlerindeki hisselerinin devlete geçirilmesine hükmedildi.  Ailenin 60 yıllık emeği, hukuksuz bir yargılama sonrası AKP rejimi tarafından resmen gasp edildi. 25 Ekim 2019’da ise grubun adı TMSF tarafından ‘Erciyes Anadolu Holding’ olarak değiştirildi.

ÜRETİM YAPAMAZ HALE GELDİ

TMSF Başkanı Muhittin Gülal’in açıklamalarına göre grup her geçen gün büyüyor. Gülal, grubun 2016’dan bu yana sürekli büyüdüğünü anlatıyor. Ancak sahadan alınan bilgiler tam tersini söylüyor. Farklı illerden teyit edilen bilgilere göre, İstikbal, Bellona ve Mondi gibi mağazalarda ürünlerin teslimatı için 2 ay sonrasına gün veriliyor. Mağaza çalışanların ürün tedariğinde sorun yaşadıklarını anlatıyor. Bunun sebebi olarak da merkezden kendilerine salgının bahane olarak gösterildiğini belirtiyorlar.

ALDIĞIM MOBİLYA, 4 AYDIR GELEMEDİ

4 ay önce parasını ödediği halde mobilyalarının yarısının gelmediğinden şikayetçi bir vatandaş şunları söylüyor: “Sivas’ta oturuyorum. Buradaki mağazadan sipariş verdik, ücretinin büyük bir kısmını da ödedik. Kayseri’den geleceğini söylediler. Ancak ürünlerin bir kısmı gelmedi. Arıyoruz, ‘göndereceğiz’ diyorlar. Ancak 4 ay oldu.”

Birçok ilde aynı sorun yaşanıyor.

MÜTHİŞ BİR FİYASKO YAŞADILAR

Eski bir holding yöneticisine konuyu sorduk. İddiaları doğruluyor, kendisinin de durumdan haberdar olduğunu anlatıyor:

“Pandemiden dolayı sıkıntı yaşadıkları kısmen doğru. Ancak asıl sorun planlamada. İmalatta zorlanıyorlar. Bunun birinci nedeni pandemiden dolayı birçok bölümü kapatmak zorunda kaldılar. Kapatmanın neticesinde aksaklıklar oluştu ve tedarik zincirinde sıkıntı yaşadılar. Biliyorsunuz kumaş, çelik, sünger ve diğer birçok maddeler Boydak Grubu içerisinde üretilen malzemelerdir. Eğer sizin imalat zincirinizde bir aksama olursa bütün üretim zinciri aksar. Bu süreci yönetemediler. Ondan dolayı müthiş bir fiyasko yaşadılar. Şirketlerin içi boşaltıldığı için üretim yapılamadığı da söyleniyor. Maalesef o da doğru. Şöyle ki, geçtiğimiz haftalarda tedarikçilere ‘ikinci bir emre kadar olan bütün ödemeleri durdurdular. Boydak fason yapan firmalara veya Boydak hammaddesini gönderen firmalara ikinci bir emre kadar ödemeler durduruldu. Bunun nedeni iki şey olabilir; şirketin içi boşaltılmıştır ve ödeme yapacak para kalmamıştır. Veya bankalardan para/kredi alamamaktadırlar. Şirketin içini boşalttıkları aşikar. Ama sistem öyle kurulmuştur ki dört yılda bitirememiş olmaları lazım.”

1 YORUM

  1. Boydak bitmez onlar biter Rabbimin izniyle eski gücüne tekrar kavuşacak ben kanadada Boydak temellerini yeniden atacam insallah bütün actigim şirketlerin ismini Boydak koyacagim

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin