Bordeaux kabus dolu günler yaşıyor

HABER ANALİZ | HASAN CÜCÜK 

Fransa Ligue 1’de Lille ile PSG arasındaki şampiyonluk yarışı kıran kırana devam ederken, ülkenin köklü kulüplerinden Bordeaux tarihinin en zor günlerini yaşıyor. Ocak ayından beri saha içi sonuçlarıyla taraftarını üzen Bordeaux’nun mali yapısı da alarm veriyor. Kısa sürede 60 milyon Euro’luk bir yatırımcı bulunmazsa, sezon sonu otomatikman ligden düşmüş olacak.

ZİDANE’IN PARLADIĞI KULÜP

Fransa futbolunun efsanelerinin yetiştiği kulüplerin başında Bordeaux gelir. Zinedine Zidane, Alain Giresse, Jean Tigana, Christophe Dugarry, Bernard Lacombe ve Lillian Laslandes, Bordeaux formasıyla adını yeşil sahalarda duyurdu. Zidane’ı bilmeyen yok. Özel bir parantezi gerektirmeyen biri. Michel Platini ile birlikte Fransızların yeşil sahalardaki en önemli ismi hâline geldi. Bir dönem Beşiktaş’ı da çalıştıran Jean Tigana ise takım arkadaşı Alain Giresse ile birlikte Fransa’yı Euro 84’te şampiyonluğa taşıyan kadronun üç önemli isminden ikisiydi. Diğer isim ise elbette Michel Platini’ydi. Ülke futbolunun gururu oyuncuların top koşturduğu Bordeaux bugünlerde ekonomik olarak iflasın eşiğinde, sahada aldığı sonuçlarla da düşme hattının hemen üstünde bulunuyor.

Ligue 1 denince son yıllarda akla sadece PSG geliyor. 2012 öncesinde PSG sıradan bir takım, Lyon, Marsilya ve Bordeaux ise Fransa futbolunun gerçekleri olarak öne çıkıyordu. Bordeaux, Ligue 1’de 6 kez sezonu zirvede tamamladı. Son kez zirveye çıktığında kenar yönetiminde Laurant Blanc vardı. 2008-09 sezonunu şampiyon tamamlayan Bordeaux’da takımın 3 kare ası Fernando Cavenaghi, Yoann Gourcuff  ve Marouane Chamakh şampiyonlukta başrol oynamıştı. 2012’den sonra diğer takımlar gibi Bordeaux’nun da nasibine figüranlık düştü.

BÜYÜK YATIRIMCI AYRILINCA

1881’de kurulan Bordeaux’nun bugün yaşadığı mali sıkıntıları başlatan gelişme, kulübün en büyük hissedarı King Street grubunun yönetimden ayrılacağını açıklamasıyla başladı. Ayrılığın resmiyete dönüşmesiyle kulübün anahtarı Ticaret Mahkemesi’ne bırakılacak. Çünkü kulübün 60 milyon Euro borcu bulunuyor. Hatta bu borcun yakın bir zamanda 80 milyon Euro’ya ulaşması bekleniyor. Yeni bir yatırımcı ortaya çıkıp, kulübün borçlarını ödemezse sezon sonu otomatik olarak küme düşürülecek.

Tarihinin en kritik anlarından birini yaşayan Bordeaux’nun önünde olası 3 senaryo bulunuyor. En kötü senaryo yukarıda da bahsettiğim gibi lig yönetiminin borçlarından ötürü kulübü küme düşürmesi. İkinci senaryo kulübü sahipsiz kalmaktan ama küme düşürmekten kurtarmıyor. Bu senaryoya göre, kulüp iflas eder ve sonrasında bir alıcı çıkıp borçları devralırsa, lig yönetimi 15 puan silecek ve yine küme düşmüş olacak. En iyimser senaryo, önümüzdeki haftalarda 60 milyon Euro borcu üstlenecek bir yatırımcının çıkması. Bu durumda Bordeaux ligde kalacak.

SAHAYA DA YANSIYOR

Bordeaux’nun sıkıntısı sadece ekonomik değil. Saha içi sonuçları da moralleri bozmaya devam ediyor. Sezona büyük hedefleri olmayan bir ekip gibi başladı. İnişli çıkışlı bir grafik çizen Bordeaux, ilk devrede 26 puan toplayıp 10. sırada yer aldı. Fakat ocak ayından sonra düşüş başladı. Ekip son 13 maçında sadece son sıradaki Dijon’u yenebildi ve bu galibiyetin yanına bir beraberlik ekleyebildi. 11 karşılaşmadan ise sahadan puansız ayrıldı. 16. sırada bulunan Bordeaux’nun düşme hattıyla arasında sadece 5 puan bulunuyor. Son 13 haftalık performansı kalan 4 maç için fazla umutlu olmasını engelliyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin