Bomba iddia: Yargı reform paketini de SETA hazırladı

Medya andıcı ile tepkileri üzerine çeken SETA'nın, yargı reform paketinin de hazırlayıcıları arasında bulunduğu ileri sürüldü.

Yargı Reformu Strateji Belgesi’nin hazırlayıcısının da geçtiğimiz hafta sonu yayınladığı medya andıcıyla eleştirilerin odağı haline gelen SETA olduğu iddia edildi. Oda TV yazarlarından Müyesser Yıldız, “İddia o k, ‘Yargı Reformu Strateji Belgesi’nin asıl mimarı da SETA’ymış.” ifadelerini kullandı.

Müyesser Yıldız’ın ‘Yargı reformunu da SETA hazırladı’ başlıklı yazısı şöyle; “Geçtiğimiz günlerde yayınladığı “Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları” başlıklı raporla, “Fişleme” tartışmalarının odağına oturan Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) ile ilgili bir başka iddia daha gündeme geldi. İddia o ki; “Yargı Reformu Strateji Belgesi”nin asıl mimarı da SETA’ymış.

En baştan başlayalım.

Erdoğan bu belgeyi 30 Mayıs’ta Saray’da yaptığı bir toplantıyla açıkladı. Açıklamasının başında da, “Uzun ve emek isteyen bir hazırlık döneminin ardından strateji belgesini kamuoyunun huzuruna getiren Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve ekibinin” yanısıra “Hazırlık sürecinde belgeye katkı sağlayan herkese” teşekkür edip, “Bu belge, Bakanlığımızın barolardan hukuk fakültelerine, akademisyenlerden medya mensuplarına kadar geniş bir yelpazede gerçekleştirdiği istişareler sonucunda ortaya çıkmıştır.” dedi.
Reformlara AB istediği, dayattığı, takip ettiği için değil, milletimizin ihtiyacı olduğu için sahip çıktıklarını, AB kriterleri gözetilmiş olmakla beraber asıl milletimizin demokrasi, insan hakları ve adalet taleplerinin göz önüne alındığını da vurgulayan Erdoğan, konuşmasının bir başka bölümünde ise şunları söyledi: “Bu reform belgesiyle, her ne kadar bize verilen sözler tutulmuyorsa da AB tam üyelik sürecine bağlılığımızı da ifade etmiş oluyoruz.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin