BM raportörü, AKP’yi HSK için ‘Anayasa değişikliğine’ davet etti

Birleşmiş Milletler (BM) Hakimler ve Avukatların Bağımsızlığı Özel Raportörü Diego Garcia-Sayan AKP iktidarına hitaben 8 sayfalık bir mektup kaleme aldı. Garcia-Sayan, Türkiye’deki Hakim ve Savcılar Kurulunun uluslararası standartlarla uyumsuz olduğunu belirterek, AKP’ye Anayasa değişikliği çağrısında bulundu.

Mektubu ve içeriğini sosyal medya hesabından duyuran insan hakları hukukçusu Kerem Altıparmak, “BM Hakimler ve Avukatların Bağımsızlığı Özel Raportörü Diego Garcia-Sayan, hükümete yazdığı mektupta Anayasa Değişikliği ile oluşturulan Hakim ve Savcılar Kurulunun uluslararası standartlarla uyumsuzluğunu saptayıp, hükümeti Anayasa değişikliğine davet etti” ifadelerini kullandı.

Mektupta şu ifadeler dikkat çekti:

“6771 sayılı kanun ile Anayasa’nın 159’uncu maddesinde gerçekleştirilen düzenlemenin yargı bağımsızlığı ve güçler ayrılığı ilkesi üzerindeki olumsuz etkisine hükümetinizin dikkatini çekmek isterim. Hakim ve Savcılar Kurulu’nun, başarısız darbe girişiminden bu yana hakim, savcı ve avukatların tutuklanması, işten çıkarılmasına odaklanması nedeniyle kaygılarımı daha önce de dile getirdim.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin