BM kararından sonra Tülay Açıkkollu işkencecilere seslendi: ‘Yargılanacaksınız’

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Komitesi’nin öğretmen Gökhan Açıkkollu’nun haksız ve keyfi şekilde gözaltına alındığı, işkence ve kötü muamele sonucu yaşamını yitirdiğine karar vermesinin ardından Gökhan Açıkkollu’nun eşi Tülay Açıkkollu, işkence yapanlara seslendi. Tülay Açıkkollu, ‘‘Bu dönem hukuksuzluklara imza atanlara, pervasızca işkence yapanlara duyurulur: Yargılanacaksınız’’ dedi.

15 Temmuz’un sonra gözaltına alındığı İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde işkence sonucu öldürülen öğretmen Gökhan Açıkkollu hakkında Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Komitesi yaşam ve özgürlük hakkının ihlal edildiğine karar verdi.

BM İnsan Hakları Komitesi bu kararla Gökhan Açıkkollu’nun haksız ve keyfi şekilde gözaltına alındığı, işkence ve kötü muamele sonucu yaşamını yitirdiği ve İstanbul savcılığının verdiği takipsizlik kararının yanlış olduğu ve ölümüyle ilgili etkin bir soruşturma yapılmadığını tescilledi.

BM kararının ardından Twitter hesabından paylaşımda bulunan Tülay Açıkkollu işkence ve hukuksuzluklara imza atanların yargılanacağını söyledi.

Eşinin işkenceyle öldürülmesiyle ilgili Tülay Açıkkollu’nun yaptığı başvuru değerlendiren BM İnsan Hakları Komitesi’nin kararında, ‘‘Türkiye Cumhuriyeti devletinin, Sözleşme’nin 6. ve 7. maddelerine aykırı olarak, başvurucunun kocasını işkence ve kötü muameleden korumak ve nihayetinde, önceden var olduğu bilinen sağlık sorunlarını göz önünde bulundurarak, gözaltındayken hayatını korumak için gerekli özeni göstermediği sonucuna varmıştır.” dedi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin