Bloomberg: Merkez Bankası’nın önlemleri yeterli olmadı; Berat Albayrak yardım için Körfez’e yöneldi

Türkiye’de yaşanan döviz kriziyle ilgili Bloomberg’de yayımlanan haberde, TL’nin dolar karşısındaki değer kaybının sürdüğüne işaret edilerek Merkez Bankasının önlemlerinin yeterli olmadığı belirtildi. Haberde, Merkez Bankası’nın önlemlerinin ardından Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın aksiyon planını duyurduğu hatırlatılırken, Kuveyt’in Al Jarida gazetesine göre Albayrak’ın Kuveyt ve diğer Körfez ülkelerine yardım istemek üzere ziyaretlerde bulunduğu da belirtildi.

Merkez Bankası iki gün önce piyasalara 10 milyar TL ve 6 milyar dolar kaynak sağladığını duyurmuştu. “Bankaların ihtiyaç duyduğu tüm likiditeler karşılanacak” denen açıklamada, döviz depo limitlerinin 20 milyar euro’ya çıkarıldığı kaydedilmişti.

TL’nin Salı günü dolar karşısında yüzde 8’lik bir geri sıçrayışının ardından düşüşüne devam ettiği bildirilen Bloomberg  haberinde, bu durumun alınan önlemlerin yetersiz olduğunu gösterdiği değerlendirmesine yer verildi.

Çarşamba günü Asya piyasalarında TL’nin dolar karşısında yüzde 3,4 değer kaybettiğini bildiren Bloomberg, Pazartesi günü dolar/TL’nin 7,2362’ye ulaşarak rekor kırdığı hatırlatıldı.

Londra merkezli Finisterre Capital’den Damien Buchet’in Türkiye’deki enflasyon beklentilerine ve TL’deki değer kaybına karşı daha sıkı para politikaları ve mali disiplin gerektiğini görüşüne yer verilen haberde, bu doğrultuda henüz çok küçük bir işaret gördükleri yorumuna yer verildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin