Bloomberg, Merkez Bankası’na sordu: 9 milyar dolar nerede?

Türkiye Merkez Bankası, mart ayında başladığı swap işlemleriyle 13 milyar dolar borçlandı. Ama rezervleri 12 Nisan haftasında 3,5 milyar dolar arttı. Bu durumda 9 milyar doların üzerinde paranın nereye harcandığı ise belirsiz. Bloomberg’de yayımlanan makalede ‘Para nerede?’ diye soruldu.

Bloomberg’de Onur Ant imzasıyla yayımlanan makalede 9 milyar doların nereye harcandığının belirsizliğini koruduğuna dikkat çekildi.

“Para nerede?” sorusunun kısa cevabının “Bilmiyoruz” olduğunu vurgulayan Ant, şöyle devam etti: “Uzun yanıt ise, Merkez Bankası’nın vadesi gelen dış borçların ödemesinde kullanmış olabileceği ya da gaz ithalatı ödemelerini yapan devlet enerji şirketine satmış olabileceği tutarın bu büyük miktarla tutmaması.”

‘MB, döviz piyasasına müdahale ediyor’ algısı

Ant, bu durumun da Merkez Bankası’nın döviz rezervlerini Türk Lirası’nı desteklemek üzere kullandığı spekülasyonuna yol açtığını belirtti. Döviz piyasasına müdahalelerini duyurmak zorunda olan Merkez Bankası’nın bunu yapmadığına işaret edan Ant, bankanın verilerine göre son müdahalenin 23 Ocak 2014’te yapıldığı kaydetti.

Makalede, durumun yatırımcıları Merkez Bankası’nın döviz piyasasına dolaylı müdahalede bulunduğunu düşünmeye sevk ettiği kaydedildi.

Brown Brothers Harriman & Co’dan kur stratejisti Win Thin’in, Merkez Bankası döviz rezervlerindeki bu gizemin yalnızca bir verinin şeffaflığıyla ilgili olmadığı değerlendirmesini aktaran Ant, Thin’in “Asıl mesele, Türkiye’deki kurumsal çerçevenin daha da çökmekte olduğunun görülmesi” yorumuna yer verdi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin