Birleşik Arap Emirlikleri, TAV’ın yer aldığı milyar dolarlık projeyi iptal etti

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), TAV İnşaat’ın da dahil olduğu Abu Dhabi Airports terminal inşaası için 2.95 milyar dolarlık dev projeyi iptal etti. TAV İnşaat’ın da dahil olduğu projenin BAE merkezli Trojan şirketine verildiği belirtiliyor.

2012 yılında düzenlenen ihaleyi kazanan konsorsiyumda TAV İnşaat, Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Arabtec ve Yunanistan merkezli Consolidated Contractors Company (CCC) yer alıyordu.

Reuters’a konuşan dört kaynak mutabakatın iptal edildiğini belirtirken, Abu Dabi Havalimanı ve TAV İnşaat husus ile ilgili yorum yapmadı. Arabtec ve CCC yetkililerine ise ulaşılamadı.

Kaynaklardan biri, Abu Dhabi Airports’un konsorsiyumun proje maliyetlerini aşması nedeniyle muahedeyi iptal ettiğini söyledi.

Terminali BAE’li şirket tamamlayacak

2017 yılında açılması planlanan ve hala inşaatı devam eden terminalin açılışı yıllardır çeşitli sebeplerle ertelenmekteydi. Abu Dhabi Airports 2019 yılında terminalin yüzde 97.6 oranında tamamlandığını açıklamıştı.

İki kaynak, terminalin tamamlanması işinin BAE merkezli Trojan şirketine verildiğini söyledi. Trojan ise mevzu ile ilgili sorulara karşılık vermedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin