Birgün herkes Bylockçu olacak!

“Adana’da tutuklama istemiyle mahkemeye sevkedilen 30 işadamından 23’ünü tutuklayan 5. Sulh Ceza Mahkemesi hakimi Hakan K. da, Adana’daki Bylock operasyonunda tutuklandı.” 

“Konya’da, polisin, zaman zaman mahalle muhtarları eşliğinde gittiği evlerde gözaltı işlemi yapmasını hatırlayıp kapısında polisleri görünce ‘Hayırdır abi bu kez kimi gözaltına alacağız’ diyen ve polisten ‘seni’ cevabını alan Binkonut Mahallesi Muhtarı Fatih K. tutuklandı”

Bylock soruşturması kapsamında her gün yüzlerce kişi gözaltına alınırken gazetelere bu ve benzeri pek çok garip olay yansıyor. Başbakan Binali Yıldırım’ın “50 bin kişilik bir Bylock listesi var elimizde” diyerek başlattığı dalganın ardından şu an rakam “200 bin”e çıkartılmış durumda. Gözaltına alınanların Bylock kullandıklarına ve Bylock’ta neler konuştuklarına dair önlerine hiçbir delil konmadığı için herkes Bylock listesine girme tehlikesiyle karşı karşıya.

Memurların yoğun kullandığı Kamudanhaber sitesinde açığa alınan Eğitim Bir Sen üyesi bir öğretmen duruma şöyle isyan ediyor:

“Sözde bende de Bylock varmış ben iPhone kullanıyorum bu telefona asla program atılamıyor. Gelsinler herşeyi araştırsınlar, bu tamamen sulandırma sendikam eğitim bir sen sağolsun sahip çıkmaya çalışıyor”

FİŞLEME LİSTESİ BYLOCK LİSTESİ OLDU

Gazeteci Adem Yavuz, Bylock listesi diye kamuoyuna açıklanan listelerin çeşitli kişi ve kurumların yaptığı Cemaat fişlemesi listelerinin birleştirilmiş hali olduğunu, yargı önünde delil kılıfına sokulabilmesi için fişleme listelerine “bylock kullanıcıları” diye kılıf bulunduğunu iddia etmişti.

Bugüne kadar Bylock’tan tutuklanan binlerce insanın hiçbiriyle ilgili mahkemeye teknik olarak delil sunulamamış olması da bu iddiayı doğruluyor.

Fişleme listelerinin nasıl yapıldığı ise Cumhurbaşkanı’nın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın hacklenen mailleriyle ortaya çıkmıştı. Onlarca kişi Berat Albayrak’a tanıdıkları cemaat mensuplarını fişleyip listeler halinde göndermişti. Fişleme yapanlar arasında gazeteci Hilal Kaplan da vardı. Kaplan mailinde kendi fişleme listesinin çok güvenilir olduğunu belirtiyordu.

Albayrak’a gönderilen başka bir mailde ise insanların şahsi husumeti olan kişileri cemaatçi diye fişledikleri belirtilip bazı isimlerle ilgili şikayette bulunuluyordu.  Bylock operasyonuna temel olan listenin bu şekilde fişlemelerin bir araya getirilmesinden oluşturulduğu belirtiliyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin