Bir Hizmet annesinin vedası

YORUM | EMİNE EROĞLU

“Meslek ve meşrebimin dört esasından en mühimi olan şefkat etmek ve Risale-i Nur’un da en büyük hakikati olan acımak ve merhamet etmeyi, validemin şefkatli fiil ve halinden ve o mânevî derslerinden aldığımı yakînen görüyorum.” der Bediüzzaman Hazretleri. Ona göre, inkişaf etmiş, dolayısıyla da bütün varlığı kuşatmış şefkat duygusu gerçek manasıyla bir “kahramanlık”tır. Zira şefkat, hayatını feda ettirecek derecede karşılıksız bir fedakârlık içerir.

SABİHA ANNE

Biz, o kahramanlığı şefkatin cisme bürünmüş hali olan “hizmet anneleri”nde gördük. Benim gibi maddede ve manada öksüzleri bağırlarına basan,  sadrı geniş, sinesi yumuşak hizmet annelerinde…

Sabiha Anne, o hizmet annelerinden birisiydi.

Birkaç gün önce ruhunun ufkuna yürüdü.

Üç yıldır, kanser tedavisi görüyordu. Izdırabı çoktu, fakat ne yüzünden tebessüm eksik oldu, ne de bir cümleyle olsun şikayet ettiğini duyan…

BU YAZIYI YOUTUBE’TA DA İZLEYEBİLİRSİNİZ ⬇️

Hastalığından daha büyük, daha ağır bir derdi vardı: hizmete atılan iftiralar.

Aklı da kalbi de isyan ediyordu.

Kalemi eline almış ve belki bir ehl-i vicdan duyar diye, kendi ömrünü şahit kılarak anlatmaya çalışmıştı:

“Biz bir cahiliye hayatı yaşıyorduk.” diyordu yazısında. “Rabbim bize Hocamızı lütfetti.  O bize ilimli, imanlı, güzel ahlaklı gençler yetiştirme adına, okullar açma idealini aşıladı. Eşim ve ben bir seferberlik ilan eder gibi her şeyimizi bu yolda feda etme kararı aldık. Kardeşlerimizle kermesler düzenleyerek, mantılar, gözlemeler yaparak dikiş atölyeleri açarak talebelere yardım etmeyi, bir tuğla, bir torba çimento alarak bir yurt ya da okul binasının harcı ile karılmayı kendimize şeref saydık. Canımız ve imkanlarımız o müesseselerde yetişecek altın nesil adına feda olsun dedik.

Biz, kardeşliği, hoşgörüyü, insanı sevmeyi, taş atana gül atmayı, hayatın gayesini, her haliyle bize örnek olan Hocamızdan öğrendik.

Soruyorum sizlere; Efendimiz’i (sallallahu aleyhi vesellem) ve Sahabe Efendilerimizi örnek alarak hayırda yarışanlar, bir talebenin elinden tutmak için bütün şartları zorlayarak burs verenler mi terörist?”

HİÇ Mİ MUHASEBE ETMİYORSUNUZ?

Hani Karamanlı Kâmî, “Varak-ı mihr ü vefâyı kim okur kim dinler  (dostluk ve vefâ sayfasını okuyan da yok, dinleyen de) diyor ya…

Bir “terörist” olarak yargılandığı için ülkesini 72 yaşında terk etmek zorunda kalan Sabiha Anne’nin feryadını bilmiyorum kim okur, kim dinler?

Muktedirler zulmetmekten böylesine lanetli bir lezzet alırken…

Hizmet annelerinin harcında yoğrulduğu müesseseleri gasp eden haramzâdeler, bebeklerin feryadına bile sağırken…

Hizmetin ekmeği yemiş, suyunu içmiş kitleler, saldırganlıklarıyla nankörlüklerini gizlemeye çalışırken… Bu naif cümleler ne ifade eder?..

Fakat Sabiha Anne, amelini neticeye bina etmediği için sormaktan geri durmamış, bir duyan olur ümidiyle,

“Sizler yavrularım!…” demişti.

“Hiç mi vicdanınızın sesini dinlemiyorsunuz?  Hiç mi muhasebe etmiyorsunuz? Hiç mi akıbetinizi düşünmüyorsunuz?  Ahiret ve hesap aklınıza hiç mi gelmiyor? Bilmiyor musunuz ki, Allah zerre kadar hayrı, zerre kadar şerri karşılıksız bırakmaz?…”

“Hiç vicdanlarının sesini dinlemiyorlar Sabiha Anne. Hiç muhasebe etmiyorlar. Hiç akıbetlerini düşünmüyorlar. Ahireti ve hesabı akıllarına getirmiyorlar.” diyesim geliyor. Yine de susuyorum. Son sözü yine o söylüyor:

“Vekilimiz Allah! O’na dayandık.  Rabbimin rızası için çıktık bu yola. O razı olsun yeter.  Şayet rızaya talip olmak, Efendimiz aleyhisselatü vesselamın rehberliğinde yürümek, nam-ı Celil’i dünyaya duyurmak, gençliğin güzel yetişmesi adına gayretler sarfetmek suç ise boynum kıldan ince. Bin canım da olsa, bu  yolda feda olsun…”

Canı bu yolda feda oldu Sabiha Anne’nin. Bin canı da olsa feda ederdi. Ben şahidim.

O bir kahramandı.

Ölüme tebessüm ederek gitti.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

3 YORUMLAR

 1. Sabiha anamız senin gibi değerli bir şahsiyeti tanımak , duasını almak benim gibi acize de nasip oldu. O nur yüzünü , gülümsediğinde yüzünde güller açan çehreni hiç unutmayacağız. Gülleri çok severdin hep Gül kokardın, Güllerin Efendisi S.a.v. Karşılamıştır inşaAllah seni . Mekanın nur olsun. Biz senin kulluğuna, hizmet aşkına şahidiz, Rabbim sana cennetlerini , Cemallulahı nasip etsin inşaAllah. Emine ablacının sizden de vefanız için Rabbim razı olsun , kaleminize yüreğinize sağlık

  • Allah rahmet etsin, mekanı cennet olsun inşallah.
   Altı yıldır, tam altı yıldır cemaat mensuplarının yani sizlerin yazdıklarını okuyor ve takip ediyorum.
   Sahabelerin arkasında saf tutan bir cemaat olduğunuz kanaatı taşıyorum.
   Moğol talan ve zülmünün üzerinde bir vaziyete muhatap olmanıza rağmen, gösterdiğiniz vakar, sabır, teslimiyet takdire şayandır.
   Süreçteki imani yürüyüşünüzü büyük bir takdir ve hayretlerle izliyorum.
   Sürecin biteceğine dair işaretler görünmeye başladı.

   Sabiha annemizide, ona terörist diyenleride Rabbimiz görüyor ve hakikatı biliyor elbet. İzzet sahibi, O na sığınanlarında izzetini korur elbet.
   Allah Sabiha annemize ve diğer tüm mazlumlara gani gani rahmet etsin.

 2. Sabiha annemize ve geçmişte ve bu süreçte vefat eden bütün annelerimize ablalarımıza abilerimize Rabbin gani gani rahmet eylesin merhanetiyle muammele eylesin bizleri de onlarla birlikte ve hocamızla Efendimiz a.s.m. sancağı altında haşrolup gölgelenmemizi nasip etsin inşallah. Emine abla sizden de Rabbim sonsuz kere razı olsun. Rabbim hepimizin yardımcısı olsun…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin