BİP’e geçtim, herkese tavsiye ederim

YORUM | LEVENT KENEZ

Whatsapp’ın kullanım kurallarını değiştirmesi üzerine başlayan tartışmalar büyük bir kafa karışıklığına sebep oldu.

Whatsapp yöneticilerinin neden Türkiye’ye temsilci atamaları gerektiğinin bir ispatı olan muhteşem kriz yönetimleri sayesinde epey kullanıcı kaybettiler. Ama Türkiye’deki kullanıcıların, kişisel bilgileri Facebook müşterileri ile paylaşılacağı için tepki gösterdiklerini zannederek ilk açıklamalarında bize yaptıkları AB vatandaşı muamelesi çok şık bir hareketti. Daha sonra meseleyi anlayıp “Mesajlarınızı kimse okumayacak” diyerek yine önceki şıklıkta İngilizce açıklama yapsalar da artık çok geçti.

Hoş bizim devlet AB ülkeleri gibi “Ey Zuckerberg, vatandaşıma bu sözleşmeyi dayatamazsın” demese de dünya hala 5’ten büyüktü.

BU YAZIYI YOUTUBE’TA İZLEYEBİLİRSİNİZ ⤵️

Ben de bu kavimler göçüne katılarak, “Yahu hep mi ayrı saflarda olacağız, 5000 yıllık devlet aklının bir bildiği vardır” diyerek, damat denince kızıyor o yüzden Erdoğan’ın kızı Sümeyye’nin kocası diyelim, Selçuk’un tavsiyesi üzerine yerli ve milli BİP’e geçtim. Koskoca teknik müdürün herhalde bu konularda bilgisi senden benden fazladır değil mi? Bir de bunun bir ağabeyi var onu da TÜBİTAK’a yönetim kurulu üyesi yapmışlardı. Bence aile referans olarak yeterli.

Öncelikle herkesin en çok merak ettiği, Whatsapp’ı terk etmesine sebep olan “Acaba mesajlarımı okuyorlar mı? Kiminle yazıştığımı takip ediyorlar mı” şüphesiyle BİP’te hiç karşılaşmıyorsunuz. Çünkü eminsiniz. Belirsizliğin giderilmiş olması büyük bir kafa rahatlığı. Yazarken bunu her kelimenizde hissediyorsunuz.

BİP’e geçtikten sonra beni üzen tek şey şu oldu: Rehberimdeki arkadaşlardan bir kişinin bile yerli ve milli olmayışı. Arkadaş, eğer yazdıkların görüldüğü zaman rahatsızlık duyacak bir kişiysen zaten karanlık işler çevirdiğin buradan belli. “Yazdıklarımı Zuckerberg okusun bunu CIA’ye MOSSAD’a versin ama sakın ha MİT görmesin” diyorsan sonra “Bana neden terörist diyorlar?” da demeyeceksin.

Arkadaşlardan kimseyi göremedim ama eski tanıdıklardan epey yalakayı BİP’te buldum. Ama öncelikle gözlerim Berat’ı aradı. “Naber lan, daha bizi boğazlayacaktın, nerelere kayboldun yavşak” diye mesaj atacaktım ama yoktu.

Berat’ı göremedim ama rehbere daha önceden girmiş birçok AKP’li akademisyen, avukat, vekil buldum. Onlara “Abi yolladığın havale gelmiş, o arkadaş yarın bana elden iletecek. Çok makbule geçti. Bir tek cesur ve vefalı sen çıktın. Ama yine de kimse bilmesin” diye mesaj yolladım. Sonra teker teker hepsi engellemeye başladı. Tuhaftır numaramı daha önceden sildiği için tanımayanların tamamı parayı geri istedi.

Dün “Senin akbilinde var mı ya bana da bassana” diye sorup bugün araba beğenmeyen havuzdan meslektaşları da unutmadım tabii ki. “Yolladığın belgeyi aldım. Süpersin, çok güzel bir haber çıkacak. Nordic’i takip et!” yazınca, onlar da bir bir engellemeye başladı.

Biraz önce havale falan demişken BİP’in Türkiye’deki başka uygulamalarda olmayan  bir özelliğini de anlatmam lazım. Para gönder seçeneği var. Artık öyle IBAN numarası verip devletimiz para dilenmeyecek. Direk BİP’inize mesaj gelecek ve butona tıklama suretiyle çanta paralarını ateşleyeceksiniz. Hem duyurması kolay hem de kim verdi, kim vermedi anında ekranda. HES kodu gibi.

BİP’in afet durumları için çok güzel düşünülmüş bir özelliği var. Allah korusun bir deprem vs. anında 10 kişiye ‘güvendeyim’ ya da ‘yardım’ diye konumunuzu da gösteren hem SMS hem de mesaj atabiliyorsunuz. Ayrıca siz enkaz altındayken size bir BİP’li yaklaştığında hem o sizi hem siz onu görüyorsunuz. Yarın öbür gün enkaz altında can çekişirken üzerinizde zıplayanın elinde telefonla Tarım Bakanı ve onun fotoğrafını çekmekle görevli ekibi olduğunu bilerek ve son nefesinizi “Devletim gelmiş” deyip vererek huzur içinde bu dünyadan ayrılabilirsiniz.

Size BİP’li yaklaştığında uygulamanın sinyal verme özelliği bir çok yeniliğe açık. Mesela teröristlerin düzenlediği bir basın açıklaması, veyahut ne bileyim bir eylem anında telefonunuz yaklaşma ya da yasak bölge şeklinde sizi uyarabilir. Hoş bunu SMS ile de yapabilirsin de bizim poşete 20 kuruş vermemek için neredeyse hükümet devirecek köylü millet SMS paralı diye isyan eder.

Terörist olduğunu saklamak ve kripto takılmak için BİP’i yükleyecek yüzde 50’nin tercih edecekleri kaybolan mesajlar özelliği de çok akıllıca. Yarın öbür gün okunduktan 5 saniye sonra silinen mesajlardan oluşan iddianameleri karşılarında görünce epey dumura uğrayacak hainler.

Oyun-keşfet-haberler gibi özellikler sayesinde Fahrettin’in çalışmalarından daha fazla haberdar olacağımızı öngörebiliriz. BİP İletişim Teknolojileri ve Dijital Servisler A.Ş. Yönetim Kurulu üyesi olarak bir maaşı daha hak ettin Fahrettin. Bari bunu hayırda falan harcama bu gidişle geçinemeyeceksiniz.

Son olarak BİP’in sahibinin Turkcell olduğunu, Turkcell’in sahibinin Varlık Fonu olduğunu, Varlık Fonu’nun sahibinin de Selçuk’un kayınpederi olduğunu hatırlatarak bitirelim ki kafanızda bir soru işareti kalmasın.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

2 YORUMLAR

  1. – Onlara “Abi yolladığın havale gelmiş, o arkadaş yarın bana elden iletecek. Çok makbule geçti. Bir tek cesur ve vefalı sen çıktın. Ama yine de kimse bilmesin” diye mesaj yolladım. Sonra teker teker hepsi engellemeye başladı. Tuhaftır numaramı daha önceden sildiği için tanımayanların tamamı parayı geri istedi.-

    Bu durumda bunlar gerçekte parayı nereye ve kime yollamışlar?

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin