Binlerce hektar ormanlık alan kül oldu! Orman Bakanı: Soruşturma yapılıyor

Bodrum'daki yangın yerleşim yerlerine sıçradı. İki otel tedbir amaçlı boşaltıldı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum devam eden orman yangınlarıyla ilgili açıklama yaptı. Bekir Pakdemirli, “Yangınların sebebiyle ilgili çok yönlü soruşturma ve araştırma ilgili kolluk kuvvetleri ve adli mercilerle yapılıyor.” dedi.

“3 uçak, 38 helikopter, 472 arazöz ve 4 bin personelle yangınlarla mücadele ediyoruz.” ifadelerini kullanan Pakdemirli, “Hasarlarla ilgili ilk tespitlerimize göre 150 büyükbaş, bin küçükbaş, 6 bin dekar tarım arazisi ve 500 dekar ağırlıklı muz serasında zarar var.” diye konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da Manavgat’ta yangının söndürüldüğü alanlarda hasar tespit çalışmalarının başlatıldığını söyledi. Bölgede bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, “Cumhurbaşkanımızın talimatıyla tüm birimlerimiz bu yangınların neden çıktığıyla ilgili gerekli soruşturmayı yapıyor.” dedi.

Rejim temsilcilerine göre orman yangınlarının arkasında PKK var. Rejimin en küçük ortağı Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, orman yangınları nedeniyle HDP’nin kapatılmasını bile istedi. Yandaş gazetelerde yazar olarak çalışanlar da yangınları PKK’nın çıkardığına emin. PKK’dan ise konuyla ilgili şu ana kadar bir açıklama gelmedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin