Bilim insanları ‘tesadüfen yaşlanmayı’ tersine çevirdi: Karışım verilen 9 kişi 2,5 yıl gençleşti

Nature dergisinde yayınlanan yeni bir çalışma, bilim insanlarının yaşlanmayı geri çevirebileceğini ileri sürdü.

ABD’de yapılan araştırmaya katılan gönüllülere bir yıl boyunca değişik ilaçlardan oluşan bir karışım verildi ve sonunda bu kişilerin biyolojik yaşlarının 2,5 yıl gerilediği tespit edildi. Bu sürede katılımcıların genomları üzerindeki izler ve bağışıklık sistemlerinin gelişme kaydettiği gözlendi.

Euronews’ün aktardığı habere göre, çalışmayı yürüten bilim insanları da elde edilen bulgular karşısında şaşkınlığını gizleyemedi. Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi araştırmacılarından Steve Horvath biyolojik saatte bir yavaşlama tahmin ettiklerini ama gerilemeyi beklemediklerini belirtti.

Bilim insanları çalışmanın sadece 9 kişi gibi sınırlı sayıda katılımcı ile yapıldığına ve bir kontrol grubu olmadığına dikkat çekerek kesin sonuçlara ulaşmak için henüz erken olduğunu belirtiyor. Yine de daha geniş deneylerle bu çalışmanın işe yaradığı kanıtlanabilirse insan sağlığı açısından bir devrim sağlanabilir.

Büyüme hormonu ve diyabet ilacı verildi

Araştırma sürecinde katılımcılara bir büyüme hormonu ve iki diyabet ilacı verildi ve daha sonra bu kişilerin epigenetik saatleri takip edildi. Bir organizmanın DNA’sındaki kimyasal değişimler epigenetik saatler tarafından ölçülüyor. Bir insan yaşlandığı sürece DNA’sına kimyasal modifikasyonlar ve etiketler ekleniyor. Bu eklere ve izlere bakılarak kişinin biyolojik yaşı ölçülebiliyor.

Araştırmanın ana hedefi büyüme hormonlarını vücudun bağışıklık sistemini destekleyen timüs bezine etkisini ölçmekti. Fakat araştırmacılar ikincil amaç olarak biyolojik saatleri kontrol etmeyi düşündü.

Araştırma sonuçlarını incelerken Profesör Horvath, farklı yaşlardaki katılımcıların tamamının biyolojik yaşlarının gözle görülür bir şekilde azaldığını fark etti.

Şimdi bilim insanları aynı çalışmayı farklı yaş grubu, etnik köken ve cinsiyetten daha fazla insan üzerinde bir kontrol grubu eşliğinde yaparak benzer sonuçları elde etmeyi ümit ediyor.

1 YORUM

  1. Bilim dunyasinda da kendi icinde asparagas oluyor. Yani bazi bilim adamlari yasamlarinin ve karierlerinin bir evresinde adlarini duyurmak icin aslinda cokda oyle olmayan bir hususu oyleymis gibi yanilma payi birakarak ilan ediyolar. Haliyla sonrasi bos cikiyor. Avamin asparagasindan farki biraz bilimsel literatur kullanilmasi ve biraz da bilim adaminin umitleriyle ildgili ve hemen hemen hepsi iyi birseyleri vaad ediyor yani insanin inanmak istedigi seyleri. Buda anladigim kadariyla oyle. Yani biyolojik saat geri gelmisde bilmem ne peki fizyolojik saat ? Iste mesele orda zaten, moruklamissin biyolojik saati bilgisyar geriliyo gosterse ne. Gireceksin topragin altina iste caresiz.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin