Bilgen: YSK seçmen listelerini neden birleştirdiğini açıklamalı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ayhan Bilgen, Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) seçmen listelerini neden birleştirdiğine dair açıklama yapması gerektiğini söyledi.

OHAL kapsamında çıkarılan  KHK’lar kapsamında 13 Mart 2018’de sandıkların ve seçmen listelerinin birleştirilmesi kararı 24 Haziran’da özellikle Doğu ve Güneydoğu’da sandık güvenliğini ortadan kaldırdı.  YSK Başkanı Sadi Güven’in açıklamasına göre, valiliklere verilen yetkiyle 19 ilde 144 bin seçmeni ilgilendiren sandık taşıma kararı PKK’ya yönelik tedbir olarak sunuldu. Ancak 24 Haziran sonrası doğu illerinden gelen görüntü, haber ve sayım hileleleri sandık taşıma ve birleştirme işinin organize olduğun ortaya koydu.

Konuya değinen Ayhan Bilgen, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, seçim kampanyası sırasında birtakım baskı ve hukuksuzluklarla karşılaştıklarını, seçimin ardından da bu durumun sürdüğünü, partilerinin hedef gösterildiğini belirtti.

YSK’nin güvenlik nedeniyle bazı sandıkları birleştirilmesini eleştiren Bilgen, “Seçmen listelerinin neden birleştirildiğine dair YSK’nin açıklama yapması gerekmektedir. Sandıkların birleştirilmesi, denetlenme ve izlenmeyi zorlaştırmıştır.” diye konuştu.

Kaybolan çocuklarla ilgili gündeme de değinen Bilgen, çocuğa yönelik şiddet ve istismarın, idam tartışmaları üzerinden yürümesi yerine bilimsel olarak ele alınması gerektiğini söyledi.

Bilgen, bir soru üzerine, demokratikleşme konusunda üzerilerine düşeni yapacaklarını belirterek, “Farklı kimlik, inanç ve ideolojiye sahip halkımızın, aşağıdan yukarıya bir barış arzusuyla, sorunlarını hep beraber çözeceğiz.” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin