Belçika’da göçmenlik tartışmasına İltica Bakanı da dahil oldu

sammy mahdi

ERSAN AY | BRÜKSEL TR724

Belçika’da VRT kanalının Flaman toplumunun göçmenlerden ne beklediğini ve onları nasıl gördüklerini ele aldığı bir rapor hazırlamasının ardından, Fransızca yayın yapan RTBF kanalı “Flamanların yarısı için mükemmel bir göçmen bile asla Flaman olmayacak” manşetiyle bir makale yayınladı. RTBF kanalının mükemmel göçmen olarak babası Iraklı olan Belçika İltica ve Göç Bakanı Sammy Mehdi’nin fotoğrafını kullanması ise tartışmalara sebep oldu.  

Fotoğrafının RTBF kanalında mükemmel göçmen olarak resmedilmesinin ardından Göç ve İltica Bakanı sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. Twitter’dan RTBF’yi etiketleyen Bakan, “Bu resim çok üzücü. Çok iğrendim. Saygı öldü. Belçikalı Flamanım, öyleydim ve öyle kalacağım” dedi. Sammy Mehdi sözlerine şöyle devam etti. “Bir ten rengim olduğu için göç konusunda daha gevşek bir bakış açısına sahip olmam gerektiğini düşünen insanları asla anlamadım. Ten rengine dayalı önyargılarıyla aşırı sağa saldırmak kolay. Ama önce sizler aynısını yapmamaya çalışın.”  

VRT kanalına da açıklamalarda bulunan İltica ve Göç Bakanı “İki yanlış var. Ben göçmen değilim. Burada doğdum ve mükemmel değilim. Senin göçmenin olmama gerek yok. Ben sadece iltica sekreteri Sammy Mehdi’yim. Ben işimi yapıyorum ve insanların beni bu ülkede Elsene’de doğup Flanders’ta yaşayan bir Belçikalı olarak görmelerini istiyorum” dedi ve ekledi “Genellikle aşırı sağdan insanların ten rengine göre insanları kınadığı söylenir. Bunu eleştirenlerin de aynı şeyi yapmamasını istiyorum!” 

VRT kanalının anket sonuçlarına göre hazırladığı raporu “Flamanların yarısı için mükemmel bir göçmen bile asla Flaman olmayacak” manşetiyle duyuran RTBF kanalı ise resimleme hatası için hızlı bir şekilde özür diledi ve pişmanlığını bildirdi. Hatanın hızlı bir şekilde düzeltildiğini duyurdu. Sammy Mehdi ise daha sonra kanala teşekkür ederek yanıt verdi. Peki Belçika medyasında tartışmalara sebep olan bu rapor neleri içeriyor? 

“Flamanların yarısı için mükemmel bir göçmen bile asla Flaman olmayacak” 

Antwerp Üniversitesi ve VUB tarafından VRT News ve De Staandard için 2 bin’den fazla Flaman üzerinde gerçekleştirilen bir anketin sonuçlarına göre Flaman seçmenlerin yarısından fazlası Belçika’da doğmuş olmanın kendilerini “gerçek” bir Belçikalı veya Flaman olarak tanımlamanın tek yeterli koşulu olduğunu düşünüyor. Ayrıca Flamanların çoğunluğu daha katı göç politikasından yana fikir beyan ediyor. VRT kanalı, 0 (daha az katı) ila 10 (daha katı) arasında bir ölçekte, ortalama bir katılımcının göç politikalarına puanının 6.8 olduğunu açıklarken Vlaams Belang seçmenlerinin 8,5 ve N-VA’ya oy verenlerin 7,4 puanlık ortalamalar ile göç politikasının daha fazla sıkılaştırılmasını istediklerini bildirdi. Sosyalist partiye oy verenler de 6.2’lik puan ortalaması ile genel olarak göç konusunda daha katı kurallardan yana. Sadece Yeşil Parti destekçilerinin çoğunluğu halihazırda olduğundan daha fazla mülteci alınması gerektiğini savunuyor. 

Flamanların dörtte üçü göçmenlerin Flamanca öğrenmesi ve Flaman kültürünü benimsemesi gerektiğini söylüyor ve batılı olmayan ülkelerden yeni gelenler için kültürel bir asimilasyon politikasının gerekli olduğuna inanıyor. Ankete katılanların yüzde 76’sı yeni gelenlerin Flaman kültürünü maksimum düzeyde benimsemesi gerektiğini söylerken Yeşil Parti destekçilerinin yüzde 57’si azami asimilasyondan yana olduklarını ifade ediyor. Vlaams Belang seçmenlerinin yüzde 73’ü, bir kişinin Flaman olarak kabul edilmesi için burada doğmuş olması gerektiğine inanırken Yeşil Partiye oy verenlerin sadece yüzde 28’i aynı şekilde düşünüyor. Belçika vatandaşlığına geçmenin zorlaştırılıp zorlaştırılmayacağı sorulduğunda ise ankete katılanların yüzde 66’sı bunu destekliyor. Bu rakamlar, aşırı sağ parti Vlaams Belang’a oy verenlerde yüzde 90’a, Flaman milliyetçi partisi N-VA’ya oy verenlerde ise yüzde 88’e çıkıyor. 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin