Belçika hükümeti koronavirüsle mücadele için orduyu göreve çağırdı

Belçika’da hükümet, koronavirüs enfeksiyonlarının günlük 11 bini geçmesi üzerine silahlı kuvvetleri göreve çağırdı. Ordu, ‘Avrupa’da salgının yeni başkenti’ diye adlandırılan Liege’de bir acil durum hastanesi kuracak. Belçika Savunma Bakanı Ludivine Dedonder, silahlı kuvvetler bünyesindeki ihtiyaç fazlası tüm personel ve kaynakların, koronavirüse karşı mücadelede kullanılacağını açıkladı.

Koronavirüs salgınındaki ikinci dalgayı ağır biçimde geçiren Belçika’da, Fransızca konuşulan Valon bölgesinde, durumun kontrolden çıkmak üzere olduğu kaydediliyor. Özellikle Liege kenti ve çevresindeki bütün hastaneler doldu. Sağlık personelinin, durumunun ciddiyetine göre hasta tercihi yapma noktasına geldiği belirtiliyor. Bu nedenle federal hükümet, ordudan, salgınla mücadeleye destek olmasını talep etti.

ASKERİ PERSONEL DEVREYE GİRİYOR

Belçika ordusu, Liege kentinde bir acil durum hastanesi kurulması ve tıbbi ekipman, sağlık personeli ve hastaların helikopterlerle taşınmasını da kapsayan bir yardım planı hazırladı. Askeri ambulanslar ve sağlık personeli de salgınla mücadelede sivillere yardımcı olacak. Kentteki eski bir hastane, askerler tarafından geçici bakım merkezine dönüştürülecek. Askeriyeye ait C-130 nakliye uçakları da, gerektiğinde yurtdışına hasta taşımak amacıyla acil duruma uygun donatılacak. Askeri yetkililer, kamu yayıncısı VRT’ye, 20 ambulans ve 100 kadar hekim ve hemşirenin talebe göre hemen görevlendirilebileceğini bildirdi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin