Belçika, Çin’de soykırıma uğrayan Uygurlar için harekete geçti

Belçika’da Çin rejiminin Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde Uygurlara karşı uyguladığı soykırım için harekete geçildi. Belçikalı milletvekilleri Samuel Cogolati ve Wouter de Vriendt tarafından Belçika parlamentosuna sunulan tasarıda, Çin’in Doğu Türkistan’da Uygurlara yönelik uygulamalarını soykırım olarak tanınması talep edildi.

KABUL EDİLİRSE ABD’DEN SONRA İLK OLACAK

Tasarıda ayrıca Belçika hükümetine Doğu Türkistan’daki zorla çalıştırma uygulamasına yönelik uygun yasal düzenleme hazırlaması isteniyor. Gelecek aylarda parlamentoda görüşülmesi beklenen tasarı kabul edilirse Belçika, ABD’nin ardından böyle bir kararın alındığı ilk ülke olacak.

“ŞİMDİ BU DEHŞETİN ADINI SOYKIRIM OLARAK KOYMA ZAMANI”

Tasarıyı merkezi Almanya’daki Dünya Uygur Kongresi ile birlikte hazırlayanlardan ve ilk imzayı atan milletvekillerinden Samuel Cogolati, tasarıyla ilgili açıklamasında, Çin’e karşı sessizliği bozma çağrısında bulundu.

Belçika’nın Çin hükümetinin yaptıklarına ve “ekonomik şantajlarına” göz yummaması gerektiğini vurgulayan Cogolati, şunları ifade etti:

“1 milyondan fazla Uygur yeniden eğitim kampı adı verilen yerlerde hapsedilmiş, işkence görmüştür. Kadınlara tecavüz edilmiş, bazıları zorla kısırlaştırılmış, çocuklar zorla ailelerinden alınmıştır. Kanıtlar artmaktadır ve şimdi bu dehşetin adını soykırım olarak koyma zamanı gelmiştir.”

Cogolati, AB’nin Çin ile yatırım anlaşması yapabilmek için insan hakları ihlallerini göz ardı etmemesi gerektiğini belirterek, “Belçika’dan ve Avrupa’dan verilen mesaj açık olmalıdır. Çin, uluslararası zorla çalıştırma standartlarını kabul edene kadar anlaşma yapılamaz” ifadelerini kullandı.

Tasarıyı sunmalarından sonra özellikle Belçika’daki Çin Büyükelçiliğinden tepki geldiğini kaydeden Cogolati, büyükelçiliğin parlamento başkanına mektup göndererek tasarının görüşülmemesini istediğini bildirdi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin