Başsavcıdan başhekime ‘özür dileyeceksiniz’ telefonu; savcı hem suçlu hem güçlü!

Osmaniye’de yaşanan ve bir doktorun ‘ters kelepçeyle’ gözaltına alınmak istendiği skandal büyüyor. Doktorun sekreterinin ifade sırasında, “İfade vereceğinden emin misin? Haksız çıkarsanız başın derde girer.” denilerek tehdit edildiği iddia ediliyor. Rezalet bunlarla sınırlı değil. Osmaniye Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Tekne, başhekimi arayıp azarlayarak, “Özür dileyeceksiniz.” diyerek baskı yapıyor.

Osmaniye’de Cumhuriyet Savcısı M.B.’nin Osmaniye Devlet Hastanesi Ortopedi Servisi’nde görevli Dr. Kemal Gökhan Günel’i, kendisini muayene etmediği iddiasıyla ifadeye çağırdığı ortaya çıkmıştı. Tepkiler üzerine Osmaniye Cumhuriyet Başsavcılığı konuyla ilgili açıklama yaptı. Ancak söz konusu açıklama gerçekleri yansıtmaktan uzak.

BAŞSAVCILIK YALAN SÖYLÜYOR, RANDEVUSU YOK

Edinilen bilgilere göre olay çıkartan ve doktoru tehdit eden savcı B.B’ye ilk muayeneyi yapıp atel takan doktor dün izinliydi. Başsavcılığın açıklamasının aksine, savcının randevusu da yoktu. Kafasına göre çıkmış gelmişti. Kendi doktorunun izinli olduğunu öğrenince bağıra çağıra ortopedi heyet polikliniğine daldı. Sinirliydi. ‘İçeride hasta var’ uyarısına rağmen sekreteri eliyle iterek doktorun odasına daldı. O sırada Dr. Kemal Günel telefonda acildeki bir hastayla ilgili acil hekimiyle görüşüyordu.

BEN BAŞSAVCIYIM, BANA BAKACAKSIN

Savcının bağırıp çağırması üzerine alelacele telefonu kapatıp, “Beyefendi ne oluyor, neden bağırıyorsunuz?” dedi. Savcı M.B., “Bana bakacaksın.” diye bağırınca doktor, “Beyefendi içeride hasta var, lütfen dışarı çıkarmısınız?” dedi. Savcı ise “Ben cumhuriyet başsavcısıyım (başsavcı değil savcı aslında) Sen bana odadan çık diyemezsin!” diyerek bağırmaya devam etti. Şahsın ‘ben başsavcıyım’ demesi üzerine Dr. Günel, “Burası heyet polikliniği, zaten kendi doktorunuza kontrol olmanız daha doğru olur” ifadelerini kullandı.

SANA KENDİMİ NASIL MUAYENE ETTİRECEĞİM, GÖRECEKSİN SEN!

Ancak savcının öfkesi dinmedi. Ve sandalyeye oturup telefonunu çıkardı. Ardından da doktoru, “Sen gör bak nasıl muayene ettirecegim sana kendimi!” diyerek tehdit etti. Tam o sırada servisten telefon geldi ve Dr. Günel, “Biz sizinle diyalog kuramıyoruz.” diyerk odadan ayrıldı. Sekreter de o korkuyla odadan ayrıldı.

HASTALAR YIĞILMIŞ, SAVCININ UMRUMDA DEĞİL

Doktar ve sekreter bir süre sonra yeniden muayenehaneye geldi. Ancak kapı kapalıydı ve odanın önünde hastalar kuyruk olmuştu. Kapıyı açıp içeriye girdiklerinde savcının hala orada oturduğunu gördüler. Savcı, doktoru görür görmez yeniden tehditlerine başladı. Bunun üzerine ‘beyaz’ kod verildi. Hastane polisi ve güvenlik geldi. Savcı odadan çıkarılamayınca doktor tutanak tutup odayı terk etti. Bütün bu yaşananlara dair koridordan kamera kayıtları mevcut. Gelişmeler üzerine başka bir ortopediste giriş açılıp savcının tedavisi tamamlandı. Bunun da sistemde kaydı mevcut. Ardından savcı hastaneden ayrıldı.

SAVCI, SAVCI ARKADAŞINI ARIYOR

Savcının öfkesi bir türlü dinmek bilmiyordu. Hastaneden çıkar çıkmaz savcı arkadaşını aradı ve doktorun gözaltına alınmasını istedi. Bunun üzerine polisler hastaneye geldi. Doktor Günel’in, “Ben nöbetçiyim, gelemem.” demesi üzerine polisler, “Savcının talimatı var, kendi rızanızla gelmezseniz ters kelepçe takıp götüreceğiz, uzatmayın.” dedi. Gözaltı gerekçesi ise savcıya hakaret olarak açıklandı.

KARAKOLA DEĞİL, ADLİYEYE GÖTÜRÜLDÜ

Bu arada doktorlar arasında yaşanan skandal duyuldu. Doktorlar, arkadaşlarına destek olmak için konvoy halinde adliyeye geldi. Ve burada tam 3 saat bekletildiler. Sekreterin ifadesi 45 dakika sürdü. Doktor Kemal Günel ise 1 saat boyunca sorgulandı. Sorgu sırasında sekreterin ‘ifade vereceğine emin misin, haksız çıkarsanız başınız derde girer’ denilerek tehdit edildi. Doktor Günel’e ise “Sen eşinle covid geçirince psikolojin bozulmuştur.” şeklinde garip laflar edildi. Doktor serbest bırakıldı ancak soruşturma devam edecek. Yaşananlardan sonar Başsavcı Ahmet Tekne’nin başhekimi arayıp azarladığı ve “Özür dileyeceksiniz.” diyerek tehditler savurduğu ileri sürülüyor.

1 YORUM

  1. Bu savcının kim olduğunu söyleyeyim size; sabahın altısında anneme ya da babama sıra almak için, hastane danışmasinin önünde sıra almayı beklerken, bir şekilde numara yaparak, kendini daha acil göstererek, gözüne kestirdiği önünde sıra bekleyen gariban teyze ve dedelerin sırasını alan tip. Ya da sıra beklerken başkalarının hakkını çiğneyen, ilkokul çocuğu, ya da başka biri. Eskiden acelesi vardı önemliydi, şimdi de önemli, önünde sıra bekleyen hastalar insan mı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin