Başsavcı İrfan Fidan’ın kardeşi de cemaatten açığa alınmış

15 Temmuz darbe girişimi sonrası başlatılan cadı avı, darbe ve cemaat soruşturmalarının başındaki İstanbul Başsavcısı İrfan Fidan’a uzandı. Ordu’nun Fatsa ilçesindeki Büyük Ata Ortaokulu’nda 10 yıldan uzun süredir Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği yapan başsavcının kardeşi İlhan Fidan’ın, “cemaat ağabeyi” iddiasıyla açığa alındığı öğrenildi. 1 Eylül’deki kanun hükmünde kararname (KHK) ile Ordu’da açığa alınan 69 öğretmen açığa alınmış, bazıları tutuklanırken, büyük çoğunluğu meslekten ihraç edildi.

‘İfade mi verdim, aklandım’

İddialarla ilgili Cumhuriyet‘e konuşan İlhan Fidan, Cemaat ile bağı olduğuna dair suçlamaları reddetti. “İfademi verdim ve aklandım. Göreve dönmek için bekliyorum” diyen Fidan, “Benimle ilgili söylenenler dedikodudan ibaret. Ağabeyimin savcı olarak baktığı davalardan rahatsız olanlar yapıyor bu tür dedikoduları. Mağdur olduğunu düşünen kişiler ‘Ben yandım başkaları da yansın’ mantığı güdüyor. Bu suçlamaları kabul etmiyorum. Zaten resmi ve gayrı resmi olarak bana bu tür iddialara ilişkin sorular sorulmadı. Devlette de belge esas olduğuna göre masumum.” ifadelerini kullandı.

BAŞSAVCI ABİ…

Öğretmen Fidan’ın ağabeyi İrfan Fidan, 26 Temmuz’da İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı olarak atanmıştı. Daha önce Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’ndan sorumlu başsavcı vekili olan Fidan, Gülen Cemaati’ne yönelik “Paralel Devlet” soruşturmalarına da bakıyordu. Başsavcı Fidan, Selam Tevhid, MİT TIR’larının durdurulması ile gazeteciler Erdem Gül ve Can Dündar hakkındaki iddianameleri hazırlamıştı. 15 Temmuz’daki darbe kalkışmasının ardından 3 ay geçti. Açılan soruşturmalarda asker, polis ve yargı mensuplarının da aralarında bulunduğu binlerce kişi darbe kalkışmasının şüphelisi olarak tutuklandı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

  1. Allah kardeşı-kardeşle, ana-atayı ve oğulla birbirine düşürenlere daha fazla fırsat vermesin; müslümanlar arasındaki uhuvveti, vifak ve ittifakı arttırsın inşallah.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin