Basketbol ve voleybol ligleri sonlandırıldı, şampiyon ilan edilmedi

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) ve Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF), yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle liglerin sonlandırıldığını açıkladı. Federasyonlar, liglerin şampiyonsuz şekilde, mevcut sıralama ile tescil edildiğini ve küme düşme olmayacağını açıkladı.

TBF’den yapılan açıklamada, koronavirüs tedbirleri kapsamında ertelenen basketbol liglerine ilişkin tüm senaryoların değerlendirildiği ve başta ilgili bakanlıklar olmak üzere FIBA ve TBF Sağlık Kurulu ile tüm kulüplerin görüşlerinin alındığı belirtildi. TBF Yönetim Kurulu Toplantısı’nın ardından Türk basketbolunun geleceği gözetilerek sporcu, idareci ve basketbol ailesinin sağlığını korumak amacıyla şu kararların alındığı kaydedildi:

“Tüm basketbol ligleri sonlandırılmıştır. Hiçbir ligde şampiyon ilan edilmeyecektir. Sezon öncesi ilan edilen statüde yer alan düşme ve çıkma işlemleri uygulanmayacaktır. Liglerin sıralaması ve kulüplerin Avrupa kupalarındaki temsil hakları mevzuata göre belirlenecek ve önümüzdeki günlerde duyurulacaktır. Gelecek sezonun lig yapıları, kulüp mali denetim ve lisans talimatı da dahil olmak üzere ilgili mevzuat hükümlerine göre oluşturulacaktır.”

VOLEYBOLDA 4 TAKIM ÇIKACAK, ÖNÜMÜZDEKİ SEZON LİGDE 16 TAKIM YER ALACAK

Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, yaptığı açıklamada voleybol liglerinin tescil edildiğini duyurdu. Küme düşmenin olmayacağı ligde önümüzdeki sezon 16 takımla mücadele edilecek.

Yayıncı kuruluş TRT Spor’a açıklamalarda bulunan Üstündağ, playoff maçlarının oynanmayacağı, liglerin puan sıralamasında olduğu gibi tescil edildiğini açıkladı. 2. lig maçlarının zaten oynandığını 1. lig maçlarında ise 4’lü playoff’lar sırasında ertelendiğini belirten Üstündağ, “Ligi bu şekilde tescil ediyoruz. Voleybol Erkek ve Kadınlar Liglerinde kalan maçlar oynanmayacak. Küme düşme yok. Aşağıdan çıkacak 4 takımı da Efeler ve Sultanlar Ligi’ne alıyoruz. Bu süreçten çok daha güçlü çıkabilmek için ligi tescil ediyoruz. Ligin statüsü, detayları ve şeklini çalışmalar sonrası paylaşacağız. Eylül gibi yeni sezonu başlatmayı planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ise 6 Mayıs’ta Süper Lig, TFF 1. Lig, 2. Lig, 3. Lig ve Bölgesel Amatör Liglerin, 12-13-14 Haziran’da başlaması yönünde bir karar aldığını açıklamıştı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin