Başkentte Suriyelileri linç girişimi polis müdahalesiyle önlenebildi

Devletin resmi verilerinde sayıları 3 milyona dayanan Suriyeliler, toplumsal gerilimlerin merkezinde yer alan hadiselerle gündeme gelmeye başladı. En son dün gece Ankara Demetevler’de Suriyeliler ile mahalle sakinleri arasında gerginlik kavgaya dönüştü. Suriyelilerin linç edilmesi polis müdahalesiyle önlenebildi.  Resmi ağızlardan konu yalanlanlansa da Suriyeli’lerin yoğun yaşadığı mahallelerde oluşan gerilimler tüm Türkiye’ye yayılıyor.

Yönetilemeyen mülteci ve sığınmacı göçü sadece toplumsal gerilime yol açmıyor. Aynı zamanda Suriye iç savaşından Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin suça bulaşma oranları da artıyor. Ucuz işgücü olarak bulundukları mahallerde istihdamı, sosyal yapıyı da etkileyen bu aileler, çoğu kez gerilimin hedefi haline geliyor. Bazı bölgelerde ise kadınlara taciz, hırsızlık vb durumlar nedeniyle başlayan küçük tartışmalar anında sıcak sokak çatışma ve kavgalarına dönüyor.

Dün gece  de başkent Ankara’nın göbeğinde benzer bir gerilim yaşandı. Yenimahalle ilçesi Demetevler’de bulunan 2’inci Cadde üzerinde Suriyeliler ile mahalle sakinleri arasında gerginlik yaşandı. Dün gece başlayan gerginliğin büyümesi ile bölgeye çok sayıda polis ve sağlık ekibi sevk edildi. Mahalle sakinlerinin evlerinden çıkmasıyla büyüyen gerginlik, çevik kuvvet ekiplerinin plastik mermi ile müdahalesi ile yatıştı. Çıkan olaylarda çok sayıda ev ve iş yerinin camları kırılırken 1 kişinin yaralandığı öğrenildi.

Emniyet güçlerin vatandaşlara ‘evlerinize dönün’ uyarılarıyla olaylar sakinleşirken, mahallede gergin bekleyiş sabaha kadar sürdü.

Üç gün önce İstanbul Üsküdar’da bir Suriyeli aileye yönelik saldırı olmuştu. Geçtiğimiz haftalarda ise yine İstanbul, Mersin, İzmir, Sakarya, Gaziantep, Adana gibi illerde benzer gerginlikler yaşanmıştı. İzmir Torbalı’da yaşanan gerginlikte 500 Suriyeli mülteci bir mahalleyi terk etmek zorunda kalmıştı. Yine Sakarya’nın Hendek ilçesinde bir fabrikada işçiler arasında çıkan tartışmayla başlayan gerilimin ardından onlarca Suriyeli darp edilmişti.

Öte yandan, Ankara Valisi Ercan Topaca Twitter hesabından bir açıklama yaptı. Topaca “Yenimahalle İlçemizde büyük olaylar olduğu konusunda asılsız haberler yayılmaktadır. Gençler arasında küçük bir tartışma yaşanmıştır.” ifadesini kullandı.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin