Başakşehirspor KHK ile kapatılır mı?

YORUM | ALPER ENDER FIRAT

Hatırlayacaksınız geçen sene, ligin flaş takımı Başakşehir, 8 puan önde götürdüğü yarışta ligin son haftalarında fren yapmış ve şampiyonluğu Galatasaray’a bırakmıştı. Bu yıl da yarışı ligi lider olarak sürdüren Başakşehir geçen yıl yaptığı gibi bu sene de son anda şampiyon olmaktan vazgeçip yerini Trabzonspor’a bırakır mı? Bırakmazsa başına  bir şey gelir mi? Ya da neler gelir şimdiden kestirmek güç ama maçın gidişatını okuyacak olursak bir mahalle dayağına maruz kalması pek muhtemel görünüyor.

Uzun süren Koronalı günlerden sonra tehlike geçmemesine, pandeminin tartışmalı durumu devam etmesine rağmen futbol bütün aleviyle yeniden başladı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da lig bitime yaklaştıkça, gerginlik, agresiflik, hırçınlık da artıyor. 

Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın önceki haftalarda lige havlu atmasından sonra Galatasaray’ın da son haftalarda tökezlemesi Trabzonspor’un iştahını bir hayli kabartıyor. Trabzon cephesi, oyundan düşmüş bu kadar dişli rakip varken ‘bu yıl değilse ne zaman’ diye yüksek sesle soruyor? Üstelik Trabzon’un 4 bakan, sayısız bakan yardımcısı, sayılmayacak kadar çok vali, belediye başkanı ile siyaseten tarihinin en görkemli günlerini yaşadığı bir dönemde; Başakşehir gibi arkasında güçlü taraftar ve camia desteği olmayan bir kulübe geçilirsek dükkanı kapatıp gidelim artık diye düşünüyorlar?

Sadece siyaseten gücünün zirvesinde değil Trabzon, AKP medyasının yönetici kadrosu da büyük oranda Trabzonsporlu. Hatta havuzun ASpor’u yayınlarını Trabzonspor ve diğer yabancı takımlar anlayışıyla yürüttüğünü hatırlayalım. Bunlar yetmezmiş gibi havuz medyasının atıl kurtu Salih Tuna denen yazar, hızını alamayıp terör saldırısında hayatını kaybeden Eren Bülbül’ün hatırına Trabzonspor’u koruyup kollayın havasında yazılar bile yazıyor. 

Sosyal Medya’da Trabzonlu bakanlara bağlı troller, Başakşehirspor Kapatılsın diye taglar açmaya başladı. Bundan sonuç alınmaz, Başakşehirspor da şampiyon olmaktan vazgeçirilemezse hükümet KHK ile kapatır mı dersiniz?

Geçen hafta kaybedilen iki puandan sonra Başkan Ahmet Ağaoğlu’nun sahaya inip Alanyaspor yöneticisine saldırmasını sadece, puan kaybetmiş bir takım yöneticisinin sinirlerine hakim olamaması şeklinde yorumlayamıyorum. Bu iktidarı arkasına almanın pervasızlığıyla hakemleri, federasyon yöneticilerini ve diğer takımları açıkça tehdit eden bir davranıştı. 

Kendisini golf federasyonu başkanı iken tanıdığım ve gerçekte saygın bir insan olarak bildiğim Ahmet Ağaoğlu, Ünal Karaman’ın görevine son verilmesi olayında açıkça görüldüğü gibi maalesef kendi insiyatifiyle yönetmiyor kulübü. Trabzonspor’un onursal başkanlarından talimat alıyor.

Çocukluğumuzun yokluk ve imkansızlıklar içerisinde devlere karşı mücadele eden kahraman takımı gitmiş; yerine muktedirlere sırtını dayamış, sahada olmasa başka yerlerde kazanırız anlayışıyla hareket eden bir takım gelmiş. Şenol Güneşlerin, Ali Kemal Denizcilerin, Cemil Ustaların, Hami Mandıraların, Suat Özyazıcıların ve futbolu sahada yüreğiyle oynayan Trabzon efsanelerinin bütün Türkiye’de sağladığı sempati şu dönemde çarçur ediliyor. Trabzon camiasının iktidar yozlaştırır, mutlak iktidar mutlak yozlaştırır sözü üzerine daha çok düşünmesi gerektiği kanaatindeyim. 

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin