Barış Terkoğlu: Eskiden avlunun üstü açıktı, şimdi telle kapalı; kalem kağıt yasak, tecritteyiz!

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ile Genel Başkan Yardımcıları Veli Ağbaba ve Yunus Emre, Libya’da öldürülen MİT personelinin cenazesini haberleştirdikleri gerekçesiyle tutuklanan gazetecileri Silivri Cezaevi’nde ziyaret etti.

Cezaevinde Oda TV’den Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan ve Hülya Kılınç’ı, Yeni Yaşam Gazetesi’nden Ferhat Çelik ve Aydın Keser’i ve Yeniçağ’dan Murat Ağırel ile görüşüldü.

Görüşme sırasında Barış Terkoğlu, “Dokuz yıl önce koşullar kötü olsa da insana dokunuyorduk. Personeli mekanikleştirmişler. Eskiden kütüphanemiz vardı şimdi 10 kitap sınırı var, üç atlet sınırı var. Eskiden avlunun üstü açıktı, şimdi telle kapalı. Kalem kağıt yasak. Tecritteyiz.” ifadelerini kullandı.

Yapılan görüşmenin ardından CHP’liler tarından yapılan açıklamada, “İstisna olması gereken tutukluluk, siyasi bir cezalandırma aygıtı olarak kullanılıyor’’ denildi. Son yaşananların yargıda siyasallaşmanın geldiği boyutu ve yargının talimatla hareket ettiğinin göstergesi olduğuna dikkat çekilen açıklamada, tutuklamaların, ‘kuvvetler ayrılığı’nın aldığı yaraları gösterdiğine değinildi,

Görüşmeyle ilgili yapılan açıklamaya göre gazetecilerin CHP heyetine anlattıkları özetle şöyle:

►Barış Terkoğlu: Dokuz yıl önce koşullar kötü olsa da insana dokunuyorduk. Personeli mekanikleştirmişler. Eskiden kütüphanemiz vardı şimdi 10 kitap sınırı var, üç atlet sınırı var. Eskiden avlunun üstü açıktı, şimdi telle kapalı. Kalem kağıt yasak. Tecritteyiz.

► Barış Pehlivan: Şehide esas saygısızlık, o şehidi kullanarak bizimle hesaplaşmaktır. Odatv, Kadıköy’de. Bizim evlerimiz Kadıköy’de ama bizim davamız Çağlayan Adliyesi’nde görüldü. Çünkü Pelikan Grubu, Çağlayan’da etkin. FETÖ’cülerin yıllardır yaptıklarını, şimdi bunlar yapıyor.

► Hülya Kılınç: Yıllardır yerelde haber peşinde koşan, çok genç yaşta mesleğe başlayan bir muhabirim. Olayı bütün Manisalılar gibi sosyal medyadan duydum. Bir süre sonra Teşkilat Başkanı yazan bir çelenkle ilgili bir paylaşım, muhtarın paylaşımı ve Akhisarlıların paylaşımını gördüm. Haberde kullanılan fotoğraflardan sadece mezar fotoğrafı bana ait.

► Murat Ağırel: Bu dava hukuki değil siyasi bir dava. Bir tek tweetten ötürü yargılanıyorum. Kitaplarım yüzünden hedefteyim.

► Aydın Keser ve Mehmet Ferhat Çelik: Yeniçağ Gazetesi’nin attığı tweetleri haberleştirdik. Esas hedef OdaTV’ydi. Oda TV’nin haberinde de bir suç unsuru olduğunu düşünmüyorum.

BASIN EMEKÇİLERİNİ KORUYUN

Birgün’an aktardığı habere göre, basın meslek örgütleri, koronavirüsü salgınına rağmen sahada çalışmak zorunda olan gazeteciler için çağrı yaptı. Gazetecilerin can güvenliğinden medya kuruluşlarının sorumlu olduğu hatırlatılan açıklamalarda, iş sağlığı ve güvenliği hakkının derhal sağlanmasına dikkat çekildi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın ayrı ayrı yaptığı açıklamalarda dikkat çekilen noktalar şöyle:

► İş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanlığı hizmetlerini her an ulaşılabilir tutulmalıdır.

► Ekipmanlar düzenli olarak virüse karşı dezenfekte edilmelidir.

► Maske, dezenfektan, eldiven gibi ihtiyaçlar düzenli olarak karşılanmalıdır.

► Tiraj ve gelir sorunu yaşayan basının ayakta kalması sağlanmalıdır.

► Evden çalışma yöntemi bir an önce devreye sokulmalıdır.

► Gazetecilerin maaşları zamanında ödenmelidir.

► Gazetecilik faaliyetlerinden cezaevinde tutulan gazeteciler tahliye edilmelidir.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin