‘Barış Pınarı’ ilk meyvesini verdi: Kaz Dağları mitingi iptal

kaz dağları maden

Kaz Dağları’nda cumartesi günü yapılması planlanan ‘Su ve Vicdan Mitingi’ iptal edildi. Komisyon, iptal kararının, Türkiye’nin Suriye’de başlattığı askeri harekât üzerine ulusal bütünleşme duygusu sebebiyle alındığını bildirdi ve “Şimdi milli birlik ve bütünlük oluşturmak gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Siyaset uzmanları, Erdoğan’ın Suriye’ye karşı düzenlenen ‘Barış Pınarı’ adlı operasyonun, Türkiye içindeki muhalif görüş ve düşünceleri ortadan kaldırmak için bir bahane olarak kullanacağı konusunda fikir bildirmişlerdi.

Ana muhalefet lideri Kılıçdaroğlu’nun ‘İçimiz kanaya kanaya savaş tezkeresine evet oyu vereceğiz’ açıklaması ve Kaz Dağları’ndaki ağaç katliamını protesto etmek için bir araya gelen aktivistlerin ‘Su ve Vicdan Mitingi’ni operasyonu gerekçe göstererek iptal etmesi, siyaset uzmanlarını haklı çıkarmış görünüyor.

SELVİ DE OPERASYONUN BAŞKA BİR BAŞARISINA DİKKAT ÇEKMİŞTİ

Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi de bugünkü yazısında, AKP milletvekillerinden çıkan çatlak seslerin operasyonla beraber kesildiğini vurgulayan şu cümleyi kaleme almıştı: Suriye operasyonu AK Parti milletvekillerinin müthiş motive etmiş durumda. Yürüyüşleri değişmiş. Önceden bir araya geldiklerinde AK Parti’yi konuşurlardı. Dün kuliste kulak kabarttım, o psikolojiyi üzerlerinden atmışlar, operasyonu tartışıyorlardı.

DÜZENLEME KOMİSYONU İPTAL ETTİ

Kaz Dağları’nda doğa tahribatına neden olan altın madeni faaliyetlerinin durdurulması amacıyla gerçekleştirilen eylemler doğrultusunda önümüzdeki cumartesi günü büyük miting yapılması kararlaştırılmıştı. Sözcü’den Gökmen Ulu’nun haberine göre, sivil toplum örgütlerinin oluşturduğu platformda yer alan “Su ve Vicdan Komisyonu” 12 Ekim 2019’da yapılması planlanan mitingin iptal edildiğini açıkladı.

Kararın, tüm bileşenlerin ortak aklına dayanılarak alındığının belirtildiği açıklamada, “Ülkemizin Suriye topraklarında askeri bir harekat başlatması nedeniyle milli birlik ve bütünlük oluşturmak gerekliliği ve içinde bulunulan hassasiyet göz önüne alındı. Marmara Belediyeler Birliği ve Çanakkale Belediye Başkanı’nın görüşmesi sonucunda iptal edilmesinin uygun olacağı değerlendirildi ve iptali yönünde karar alındı” denildi.

Bununla birlikte, açıklamada uyarıda da bulunularak, “İnsani ve vicdani olarak almış olduğumuz miting erteleme kararı, ruhsatın yenilenmesi ve madencilik faaliyetlerinin devam etmesi için bir gerekçe oluşturmamalıdır. Kirazlı Balaban’da sürdürülen madencilik faaliyetlerine derhal son verilmeli, maden ruhsatı yenilenmemelidir” ifadeleri kullanıldı. Açıklamada, “Su ve Vicdan Mitingi”nin ileri bir tarihte yapılacağı da vurgulandı.

 

Kaynak: Haber Merkezi / Sputnik

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin